Yüzmenin Çocuk Gelişiminde Etkisi

0
2086

Yüzme, her yaştan erkek ve bayanın yapabileceği çok faydalı bir spor dalıdır. Özellikle çocuk yaşta başlanan yüzme, vücut gelişimini, kalp ritmini ve metabolizma çalışmasını olumlu etkilemektedir.

Neden Yüzme?

Yüzme, tüm vücudu aynı anda senkronize bir biçimde çalıştırdığından çocukluk döneminde yüzme sporuyla ilgilenen çocukların boyları uzar, kas ve kemik gelişimi daha hızlı olur. Düzenli olarak yüzenlerin kalp ritimleri düzenli seyreder, vücut orantılı olarak gelişir. Bunun yanında yüzen çocukların hastalıklara yakalanma riskinin daha düşük olduğu ve özellikle de gribal enfeksiyonların azaldığı bilinmektedir. Yüzme ile ilgilenen çocukların iştahları artar ve daha düzenli beslenmeye başlarlar. Tüm vücudun orantılı olarak incelmesini isteyenlerin yapabilecekleri en doğru sporlardan birisi yüzmedir. Zira yüzme sayesinde daha hızlı ve orantılı kilo vermek mümkündür. Ayrıca yüzmenin psikolojik olarak rahatlatıcı bir etkisi olduğu ve zihni zinde tuttuğu düşünülmektedir.

cocuk-yuzme-kayitlari-baslamistir

Yüzmeye Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Çocuklar, suya ne kadar erken alışırlarsa onlar için o kadar iyi olur. Yürümeyi öğrenen çocuğu denize ya da havuza götürüp, onu gözetim altında tutarak su ile oynaması sağlanarak su fobisi oluşması engellenmelidir. Bu sürecin ardından 4-5 yaşlarında, bu yaş grubuna yüzme öğretmek konusunda profesyonel bir ekibi olan yüzme kursuna göndererek çocuğun teknik öğrenmesini sağlamak en doğrusudur. Genel olarak uzman görüşleri, çocukların 4 yaşından itibaren bir yıl jimnastik eğitimi alması ve ardından beş yaşında yüzmeye başlaması yönündedir. Beş yaşında başlanan yüzme eğitiminin haftada iki kez birer saatlik periyotlar halinde yapılması uygun olacaktır. Zira yaş ilerledikçe su korkusu ve yüzme öğrenmede isteksizlik oluşmaya başlar ve ileriki yaşlarda yüzme öğrenmek daha zor olabilmektedir.

Yüzme İle İlgili Güvenlik Önlemleri Nelerdir?

Özellikle çocuklara yüzme eğitimi verilirken öncelikle gereken güvenlik tedbirlerini almak, ardından eğitime başlamak en doğrusudur. En önemli güvenlik önlemi, yaş grubuna özel eğitim almış personelin çocuklara yüzme eğitimi vermesidir. Her havuza ya da denize çocuğu götürmek yerine, yeterli sayıda cankurtaranı bulunan ve temizliği düzenli olarak yapılan yerlerde çocukların yüzmesi gerekir. Zira çocukların bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimali daha yüksektir.

Yüzme Sporunda Beslenme

Yüzme sporuyla ilgilenenlerin bilmeleri gereken en önemli noktalardan birisi; yüzme ve beslenme ilişkisidir. Yüzme ve beslenme birbiriyle bağıntılı olduğundan bu sporla ilgilenenlerin beslenmelerine daha fazla özen göstermeleri gerekmektedir. Zira yüzme çok fazla efor gerektiren bir spor olduğundan düzenli ve dengeli beslenmeyenlerin yüzmede başarılı olmaları çok da mümkün olamamaktadır. Düzenli olarak yüzenlerin karbonhidrat ve kalsiyum açısından zengin besinleri tüketmeleri gerekmektedir. Ayrıca düzenli olarak yüzen bireyler üç ana, 2 ara öğün olmak üzere günde beş öğün beslenmelidirler. Sık aralıklarla beslenenler, öğünlerde gereğinden fazla yiyip içmezler ve metabolizmaları daha hızlı çalışır. Bunlara ek olarak her hangi bir sporla ilgilenenlerin, tek yönlü beslenmeden kaçınıp mutlaka çok yönlü beslenip tüm besin gruplarını tüketmeleri önemlidir.

YORUMSUZ

CEVAPLA