Yumurta Takibi ile Nasıl Hamile Kalınır?

0
545

Hamile kalmak isteyen pek çok kadının özellikle son yıllarda başvurduğu yöntemlerden birisi de yumurtlama döneminin takip edilmesi yolu ile hamile kalmadır. Bebek sahibi olmak isteyen birçok kişinin tercih ettiği ve başarıyla sonuçlandırdığı yumurta takibi ile hamile kalma yönteminde ovülasyon yani kadınların aylık yumurtlama dönemlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yumurtlama Takibi Nedir?

Kadın sağlığı ve doğum konusunda bilgisi olan pek çok kişinin de bileceği gibi yumurtlama ergenlik çağına girmiş olan tüm kadınların aylık periyotlar içerisinde yaşadıkları doğal bir döngüdür. Yumurtlama takibi de bu dönemin takibinin yapılması ve hamile kalma çalışmalarının bu dönem içerisinde uygulanmasına verilen isimdir.

Bir Hamile Kalma Yöntemi Olarak Yumurtlama Takibi

Yumurtlama süreçleri kadınların hamile kalabilmeleri için sahip oldukları en değerli günlerdir. Kadınlardaki adet döngüsü yaklaşık olarak 28 günde bir kendini göstermektedir. Ancak günümüzde psikolojik, fizyolojik ve çevresel faktörler yüzünden 21 günden daha kısa sürede bir adet gören ya da 35 günden daha uzun sürede bir adet gören pek çok kadın da bulunmaktadır. Adet döngüsünün normal hali 24 gün ila 35 gün arasına değişebilmektedir. Hatta bazı durumlarda bu süreç çok daha fazla uzayabilmektedir. Yumurtlama günleri ise kadınların adetinin başlangıç tarihinden sonraki 11. gün ile 21. gün arasındaki süreci kapsamaktadır ve bu dönem hamile kalabilmek için en ideal dönem olarak adlandırılmaktadır.

Yumurtlama Takibi İçin Yumurtlama Günleri Neye Göre Hesaplanabilmektedir?

Kadınların yumurtlama günlerini hesaplamak için çeşitli teknikler bulunmaktadır. Günümüzde en çok ovülasyonu tahmin eden tıbbi kitler ve vücudun normal vücut ısısı tekniği tercih edilmektedir. Yumurtlama dönemi hiçbir zaman tam olarak net değildir ve adet olunan dönemde dahi yumurtlama meydana gelebilmektedir. Yine de yumurtlama günleri adet günlerine en yakın günler olarak bilinmekte ve bu şekilde kabul edilmektedir.

Yumurtlama Takibinde Uygun Günleri Belirleme

Aylık adet olma periyotlarında herhangi bir sıkıntı bulunmayan kişilerde yumurtlama evresi adetten yaklaşık 2 hafta önce meydana gelmektedir. Bu bilgi yumurtlama takibi yapabilmenin en kolay ve en önemli yollarından birisidir. 2 haftalık süreç üzerinden hesaplama yapıldığı zaman 28 günde bir adet olan bir kadının adetinin ilk başladığı günden 14 gün sonra yumurtlama dönemine girdiği varsayılabilmektedir. Bu hesaplamada yer alan 14. günden bir iki gün önce kadınların partnerleri ile cinsel ilişkiye girmeye başlamaları hamile kalabilmeleri açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Adet dönemi 30 gün süren ve düzenli olan kadınlarınsa adetleri başladıktan sonra 16.günde yumurtlama dönemine girdikleri düşünülebilmektedir. Bununla birlikte daha uzun sürede adet gören ve yaklaşık 35 günde bir adet olan kadınlar da yumurtlama günlerini adet kanamaları başladıktan sonraki 21. gün olarak hesap edebilmektedirler. Adet dönemi düzensiz olan ve her ay başka bir günde adet gören kadınlarda ise yumurtlama takibini yapmak ne yazık ki oldukça zor olmaktadır.

YORUMSUZ

CEVAPLA