Yenidoğan Bebeklerde Sarılık Nedir?

0
729
Yeni Doğan Bebek Sarılığı
Yeni Doğan Bebek Sarılığı

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Nedir?

Bir bebek dünyaya geldiği zaman, geçirdiği ilk 28 günlük periyota yeni doğan adı verilir. Bu dönem anne karnından ayrılıp dış dünyaya adapte olmanın en yoğun yaşandığı dönemlerden biridir. Çünkü yeni doğan bebek 9 ay 10 gün boyunca sürdürdüğü yaşamdan farklı bir yaşam ile karşılaşmaktadır. Bu dönemde bebeklerin çoğunluğu sarılık hastalığına yakalanmaktadır. Bu hastalık ise, doktor gözetiminde kolayca tedavi edilen bir hastalıktır.  Bu hastalığın meydana gelmesinde sebep ise, bilirubin adı verilen madde, kişiye sarı olma özelliği vermektedir. Bu madde kanda seviyesi yükseldiği zaman ve deride toplandığı zaman sarılık ortaya çıkmaktadır. Bebeklerin %60 gibi bir kısmında gözlemlenirken, prematüre olan bebeklerin %80’i bu sarılık hastalığına yakalanmaktadır.

Yeni Doğan Sarılığı Belirtileri Nelerdir?

Yeni doğan bir bebeğiniz var ise, sarılık durumunu ilk 28 gün içinde sürekli göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü herhangi bir belirtiler görülmesi durumunda doktora ne kadar erken getirirseniz bebeğiniz o kadar çabuk rahat edecektir. Bunu anlamak için, sarı lamba veya florasan ışığı altında bebeğinizin, karnı ya da kol kısmında parmak ucu ile hafifçe baskı uygulayın ve baskı uyguladığınız bölgede sarı renk oldukça belirginleşiyor ise bir doktora giderek bilirubin seviyesini ölçtürebilirsiniz. Ölçüm sonucunda uygun görülürse tedavi süreci başlatılır.

Yeni Doğan Sarılığında Bulaşıcı Bir Durum Var mıdır?

Yeni doğan bir bebeğe sahip olan ailelerin en çok merak ettiği soruların başında gelen bu durumu açıklayacak olursak, yeni doğan sarılığı bulaşıcı değildir. Bulaşıcı olan sarılık türü hepatit a, b, c sarılık hastalığıdır. Unutmayın yeni doğan bebeklerin yarısından fazlasında görülen bu durum karşısında endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Böyle bir durum karşısında doktora giderek tedavi sürecine başlamanız en yararlı yol olacaktır. Bu tedavi sonucunda bebeğiniz sağlığına kavuşacaktır.

YORUMSUZ

CEVAPLA