Yeni Doğan Bebekler Yaz Aylarında Nasıl Giydirilmeli?

0
1661

Sokakta veya evde, yaz ayları geldiği zaman minik yavruları güvenli ve rahat bir şekilde giydirmek gerçekten kafa karıştırıcı olabilir. Eğer üst üste çok fazla kıyafet giydirirseniz bebeğiniz pişer, ancak yazlık kıyafetlerle kolları ve bacağı açık şekilde dışarıya çıkardığınızda da narin vücudu sıcaktan olumsuz etkilenebilir. Hele ki güneş yanığı oluşursa bu bebeğiniz için çok acı verici olabilir.

Peki, bu ikisinin arasındaki denge nasıl yakalanmalı? Bebekleri hem üşütmeyecek, hem de sıcaktan pişirmeyecek bir yazlık kıyafet nasıl seçilmeli?

Minik yavrunuzun uzun ve sıcak yaz günlerini serin bir şekilde geçirmek istiyorsanız, aşağıdaki tavsiyelere mutlaka kulak verin.

Doğru giysileri seçin

Eğer kapalı alanlarda kalacaksanız bebeğinizi bol, hafif ve çoğunlukla pamuktan imal edilen kıyafetlerle giydirin. Pamuk, sentetik bezlere göre teri çok daha çabuk emer. Ayrıca kendiniz nasıl giyiniyorsanız bebeğinize de aynı tarzda kıyafetler seçebilmeniz mümkün. Mesela siz şort ve tişörtle geziyorsanız, bebeğinize böyle giysiler giydirebilirsiniz.

Eğer dışarı çıkacaksanız açık renkli uzun pantolonlar, uzun kollu tişörtler ve yüzünü kapatacak kadar geniş bir balıkçı fötr şapka tercih edilebilir.

Sıcak alanlarda bebeği yalnız bırakmayın

Bebeklerin terleme sistemi çok iyi çalışmadığı için bir yetişkine kıyasla çok daha çabuk ısınabilir. İşte bu yüzden hiçbir bebeği sıcak bir odada veya park halindeki bir arabada bırakmamalısınız. Sadece birkaç dakika bile bebeğin hayatını tehdit edebilir.

Yaz dostu bebek arabaları kullanın

Miniklerin kendi vücut ısısı ve taşındıkları bebek arabasının sıcaklığı sadece dakikalar içinde bebeğin aşırı derecede sıcağa maruz kalmasına yol açabilir. Kot gibi ağır fabrikasyon bezler yerine hafif naylonlardan yapılan bebek arabalarını kullanmaya özen gösterin. Bebeğinizin yüzünün kızardığını fark ettiğiniz anda da bebek arabasından çıkararak kucağınıza almanız tavsiye edilir.

YORUMSUZ

CEVAPLA