Yeni Doğan Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

1
2940

Dokuz aylık heyecanlı ve meraklı bekleyişin ardından işte o gün gelir ve bebek dünyaya gözlerini açar. O andan itibaren artık her şey çok karmaşık ve heyecan vericidir. Anne, babanın ilk çocukları ise, onlar bu olaya tamamen yabancı durumdadırlar, bebek zaten dış dünya ile ilk defa karşılaşıyordur. Eğer anne, babanın yanında bir aile büyüğü yoksa emzirme, yıkama, giydirme, uyutma, altını değiştirme, gaz çıkartma gibi her konu ayrı ayrı zorluk taşımaktadır. Bu zorlukları daha az yaşamak adına kıyafetler bebek doğmadan çok zaman önce hazırlanır ve doğum için bekletilir. Genelde bebeğin cinsiyetine göre renk ve desen seçen anne, babaların kıyafet konusunda göz önünde bulundurdukları tek detay cinsiyet değildir.

134329807050111a16a0c68

Yeni Doğan Bebek Kıyafetlerindeki Püf Noktalar Nelerdir?

Yeni doğan bebekler, ciltlerinin hassasiyetinden dolayı kıyafet seçimindeki en önemli ayrıntılardan biri, kıyafetlerin yüzde yüz pamuktan, ince dokunmuş yumuşak kumaştan olması gerekliliğidir. Bebeğin cildinin hava alabilmesi, özellikle koltukaltı, dirsek ve boyunda oluşan terlemeler ve pişiklerin önlenmesi için kumaş seçimi önemlidir. Bebeğin doğduğu mevsim de kıyafet seçimi konusunda ayırt edici bir faktördür. Zira yazın doğan bebek ile kışın doğan bebeğe aynı kıyafet önerisinde bulunulamaz. Ayrıca kıyafet seçiminde göz önünde bulundurulacak başka bir husus da kıyafetlerin kesinlikle dar ve lastikli olmamasıdır. Zira doktor muayenelerinde bebeğin yaklaşık kilosu öğrenilmiştir. O kilo düşünülerek kıyafet seçimi yapılması mantıklı olacaktır.

Bebeklerin bir hafta da bile büyüyebilecekleri, kilolarının değişebileceği göz önünde bulundurularak çok fazla kıyafet almamaya özen gösterilmelidir. Bu dönemlerde bir kıyafet yaklaşık bir ay giyildikten sonra bebeğe küçük gelmeye başlıyor. Ayrıca bebeği görmeye gelenler bebek için çeşit çeşit bebek kıyafetleri getireceğinden çok fazla kıyafete gerek kalmayacaktır.

Bunlara ek olarak yeni doğan bebeğin kıyafetlerinin yakasının geniş olması giydirip çıkarırken canının acımasına engel olur ve kıyafetin alttan çıtçıtlı olması sayesinde de, altı değiştirilirken her defasında kıyafeti çıkartmak gerekmez. Bu bağlamda kıyafetlerin dikişlerinin çok kaba ve sert olması, sıkı ve dar olması, tüylü, boyalı veya dantelli olması da yeni doğan bebekler için sağlıksız bir durum oluşturur.

Yeni Doğan Bebeğin Kıyafetleri Nasıl Temizlenmeli?

Yeni doğan bebeğin cildi yetişkinlerden çok daha hassas olduğundan günlük kullanılan deterjan, sabun ve şampuanlar cildinde alerji, kızarıklık ve hatta bazen yaralara neden olabilir. Bu nedenle bebek kıyafetlerine özel üretilmiş deterjanlar kullanmak çok daha mantıklı olacaktır. Ancak böyle bir imkan yoksa kıyafetleri yıkadıktan sonra biraz ılık suda bekletmek ve bir kez daha durulamak iyi olabilir. Kesinlikle çamaşır suyu gibi leke çıkarıcı ve beyazlatıcılar kullanılmamalıdır. Yeni doğan bebek kıyafetlerine parfüm ya da kolonya sıkmamak, kıyafet rafına koku verici bitkiler koymamak gerekir. Ütülenebilir olanları da mutlaka ütülemek iyi olacaktır. Zira ütünün ısısında alerjik bakteri ve mikropların ölmesi kolaylaşacaktır.

Çocuklar İçin Pedagog Yardımı Ne Zaman Alınmalı? adlı makalemizi okudunuz mu?

1 YORUM

CEVAPLA