Yemek Seçen Çocuklar İçin Tavsiyeler

0
517

Bebeklikten çocukluk evresine geçen minik yavrularınız uzun uğraşlar sonucunda hazır ettiğiniz pırasa yemeğine burun kıvırması hayli can sıkıcı olabilir. Gerçekten de bazı çocuklar çok faydalı olmasına rağmen yemekleri dış görünüşlerine göre yargılayıp yemek istemeyebiliyor. Bu da yararlı vitamin ve minerallerden mahrum kalmaları sonucunu doğurabiliyor.

Pırasa, brokoli, somon, keçi peyniri, ıspanak ve kereviz başta olmak üzere bazı yiyecekler çocuklarınızın boğazından aşağıya bir türlü inmiyorsa bu durumu tersine çevirmek için alabileceğiniz bazı önlemler var elbette.

Onu mecbur bırakın

Eğer çocuğunuz hazırlamış olduğunuz akşam yemeğini yememek için ısrarcıysa ona farklı hiçbir seçenek bırakmayarak tabağını bitirmeye mecbur bırakın. Ağlayarak “Ben bunu yemek istemiyorum” diyen çocuğa vermeniz gereken cevap şöyle olmalı: Yemek istemiyor musun? Peki, sen bilirsin. Ancak akşam yemeğinde başka hiçbir yiyecek yok. Bunu yemek zorundasın.

Bu şekilde onu zorladığınız takdirde yavaş yavaş tabağındaki yemeği keşfetmeye başlayacak, korktuğu kadar kötü bir tadı olmadığını fark edecektir.

Bazı yiyecekleri birbirine karıştırabilirsiniz

Çocukların ağız tadı gerçekten çok hassas olabilir, ancak bu, bazı yiyecekleri birbirine karıştıramayacağınız anlamına gelmeli. Örneğin bir türlü siyah zeytin yemeyen çocuğunuza zeytinyağı, pul biber ve kara biberler karıştırılmış bir zeytin tanesi yedirmeyi deneyebilirsiniz. Zeytinyağı, zeytinin tadını çok daha lezzetli kılacağı için yemesi daha rahat olabilir.

Israrla yemeyi reddettiği bazı yemeklerde de baharat ve yağlarla tadını güzelleştirmeniz faydalı sonuç verecektir.

Beraber yemeye teşvik edin

Ebeveynleriyle birlikte yemek yiyen çocukların daha sağlıklı olduğu, daha zengin bir kelime haznesine sahip olduğu ve okulda yüksek notlar aldığı bilimsel araştırmalarla ispatlanmış durumda. Aynı şekilde çocuklarınızla beraber yemek yerken önündeki tabağın ne kadar leziz olduğundan bahsederek hep birlikte yemeği yemeye teşvik edebilirsiniz.

YORUMSUZ

CEVAPLA