Vajinismus Sorunu İle Hamile Kalmak Mümkün Mü?

0
642

Tıp dünyasında her geçen gün yeni bir rahatsızlık ismi ve tanımı ortaya çıkmaktadır. Bu yeni hastalık ve rahatsızlıkların çoğunun tam olarak ne anlama geldiği ve nasıl tedavi edilebileceği bilinememektedir. İşte bu problemlerden biri de Vajinismustur. Buna tam olarak hastalık demek pek de mümkün değildir, ancak son yıllarda birçok kadının problem yaşadığını belirttiği tıbbi bir tanıdır. Bu rahatsızlığa sahip bayanlar ön sevişme ve ilişki esnasında hiçbir problem yaşamazlarken birleşme anında aşırı kaygı sonucunda kas kasılmaları yaşanarak ilişkinin gerçekleşememesi ya da nadir de olsa çok ağrılı, acılı bir şekilde gerçekleşmesidir.

Vajinismusta vajina kasları istemsiz bir şekilde kasılmakta ve bu kasılma bacak, bel, sırt ve hatta tüm vücudun kasılması şeklinde devam edebilmektedir. Kasılmaların şiddeti ve yayılma derecesi vajinismusun yükseklik ölçüsünü göstermektedir. Vajinismusun tam açıklaması; ilişki kaygısıdır.

Vajinismusun Sebepleri Nelerdir?

Vajinismus probleminin en önemli sebeplerinden biri; ilk gecenin çok ağrılı ve acılı geçmesidir. İlk gece problemli ilişki yaşayan kadınlar sonraki tüm ilişkilerine aynı kaygı ve korkuyla başladıklarından vajinalarında başlayan bazen tüm vücuda yayılan kasılmalar yaşarlar. Vajinismusun bir başka sebebi de cinsel ilişki ile ilgili zihne yerleşmiş önyargı ve kalıp yargılardır. Özellikle çocukluk çağında yakın çevreden alınan olumsuz cinsellik mesajları ve ilk gece ile ilgili duyulan korkutucu hikâyeler vajinismusa davetiye çıkarır. Ayrıca aile içi şiddet, anne babayı cinsel ilişki halinde görme, taciz, cinsel istismar, tecavüz yaşama, pornografik film izleyip tiksinme gibi sebepler de vajinismusa neden olabilmektedir. En ilginç sebep ise jinekologların neden olduğu vajinismustur. Çocukluk ya da ergenlik döneminde jinekologa giden kızın, orada aşağılayıcı, kötü, itici bir muayene veya davranışla karşılaşması, canının yanması vajinismusla sonuçlanabilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı bilinçaltında cinsellikle ilgili korku, kaygı taşıyan bayanların ilişkiye girecekleri zaman tüm kasları bilinçsizce kasılır ve birleşme gerçekleşemez ya da gerçekleşse de zoraki olduğundan çok şiddetli ağrı ve sancıları beraberinde getirir. Vanismusun sebeplerinin yüzde doksanı bu tür olumsuz psikolojik altyapı olsa da, yüzde onluk bir organik sebep yani doğuştan gelen organ işlevsizliği, vajinanın dış bölümünde yapı bozuklukları vardır.

Vajinismus Gebeliğe Engel Midir?

Vajinismus rahatsızlığını yaşayan bayanlar dayanılmaz acı ve ağrılardan dolayı cinsel birleşme yaşayamasa da erkeğin çok ısrarcı olduğu bazı durumlarda zorla birleşme gerçekleşir ve o esnada spermlerin rahme ulaşmasıyla gebelik meydana gelebilir. Ya da erkeğin birleşme çabaları esnasında vajinanın kenarlarına bulaşan spermler vasıtasıyla mucize denebilecek gebelikler yaşanabilir. Bu ihtimal çok yüksek olmasa da imkansız değildir. Zira bu şekilde hamile kalma durumlarıyla da karşılaşılmaktadır. Yeniden altını çizmek de fayda vardır ki; bu çok nadir karşılaşılan bir durumdur.

Aile Terapistleri Eşler Arasındaki Sorunları Çözer Mi? adlı makalemizi okudunuz mu ?

YORUMSUZ

CEVAPLA