Takım Sporları Çocukların İlişkilerini Nasıl Etkiler?

0
877

Spor, hem yetişkinlerin hem de çocukların sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürebilmeleri için çok önemlidir. Özellikle takım sporları, çocukların birlikte bir şeyler yapma, bir takım olma, paylaşma ve yarışma duygularını geliştirmek adına çok önemlidir.

Çocuklukta Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudunun gelişiminin önemli bir bölümü çocuklukta gerçekleşir. Spor yapan çocukların fiziksel gelişimleri daha hızlı olmakta ve vücut daha orantılı bir gelişim göstermektedir. Ayrıca çocuklukta spor yapanların metabolizmaları daha hızlı çalışmakta, bağışıklık sistemi güçlenmekte ve nefes, kalp, kolesterol, tansiyon, şeker hastalıkları riski azalmaktadır. Bunun dışında spor çocukların sosyal gelişimlerini de olumlu yönde ilerletmekte, enerjilerini daha pozitif alanlarda kullanmalarına zemin hazırlamaktadır. En çok da takım sporları çocuklarda duygusal ve sosyal gelişimi sağlamakta, mutlu, özgüvenli ve bir takımın parçası olan çocuklar yetiştirmektedir.

hiphopboys3

Neden Çocuklar Takım Sporlarına Yönlendirilmeli?

Karakter özelliklerinin çocukluktaki yaşantılarla oluştuğu düşünüldüğünde, takım sporları yapan çocukların toplumun önemli ve yararlı bir parçası olma yönünde akranlarından daha başarılı ilerledikleri şüphesizdir. Takım sporlarıyla çocuklar, saldırganlık ve şiddet dürtülerini yenip, birlikte başarma ve başarıyı paylaşmayı öğrenirler ve var olan enerjilerini takımın başarısı için harcamaya odaklanırlar. Takım sporlarında “ben” değil, “biz” olma çabası içindeki çocuk, çok daha insancıl bir psikolojiyle büyür. Takım sporlarında yeni arkadaşlıklar kurulur, sosyalleşme imkanı olur ve kendi yaşıtları arasında başarılı olma mücadelesi sergilenir.

Takım Sporlarının En Önemli Katkıları Nelerdir?

Takım sporları yapmanın çocuğa en belirgin katkısı sosyalleşme ve bir gruba ait olma bazındadır. Çocuk toplum içindeki iş, aile, okul, arkadaş gruplarında olumlu bir yer edinebilmenin temellerini takım sporlarında kazanır. Aynı takım içindeki çocuklar hem takımdaki en iyi oyuncu olmaya çalışırken, hem de takım için çabalayıp takımı birinci yapmaya çalışırlar. İşte bu aşamada işbirliği, paylaşım, yardımlaşma ve rekabet duyguları aynı anda yaşanır ve bu duygu birlikteliğinden çok sağlam karakterli bireyler yetişir.

 

Takım Sporlarının Okul Başarısına Katkısı Var mıdır?

Takım sporlarında; bir grup içinde öne çıkmaya, başarılı olmaya odaklanan çocuk, sınıfında da aynı psikolojiyle hareket eder ve sınıf arkadaşları arasında en başarılı olmaya odaklanır. Takım sporlarında başarılı olanların adımlarını izleyerek, bir adım öne geçmeyi başaran çocuk, okulunda da kendisine başarılı arkadaşları örnek alır ve onların yolunda ilerler. Sınıfta bildiği bir soruya bile parmak kaldırıp cevap vermekten çekinen çocuk, takım sporları sayesinde bir topluluk önünde kendini gösterme ve bilgi, becerisini herkese ispatlama yetisi kazanır. Takım sporlarında bir grup içinde sırasını bekleme, arkadaşlarının haklarına saygı duyma ve başarısız olduğunda bunu da kabul edebilmeyi öğrenen çocuk, sınıftaki kurallara ve birlikte yaşam şartlarına kolaylıkla uyum sağlayabilir. Zira okulda başarısız olan ve sorun çıkaran çocuklar genelde yalnız ve özgüvensiz çocuklardır.

 

 

YORUMSUZ

CEVAPLA