Söz Dinlemeyen Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

0
927

Anne, babaların en çok şikayet ettikleri konulardan birisi çocukların söz dinlemiyor olmalarıdır. Çoğu zaman her yolu deneyen ebeveynler, çocuklarıyla başa çıkmakta zorlanırlar. Normal şartlarda yapmaktan hoşlandığı davranışları bile, anne, babası söyleyince yapmayan çocuklar sabır sınırlarını zorlarlar. Böyle durumlarda sinirleri bozulan yetişkinler; çocuğa bağırıp azarlamak, onu zorlamak yerine bu olayın sebebini bulmaya, anlamaya çalışmalıdırlar. Aksi halde bu gerginlik inatlaşmaya dönüşür ve iletişim kurmak zor olabilir.

Çocuklar Neden Söz Dinlemez?

Öncelikle anne, babaların bilmeleri gereken en önemli husus; çocukların kendilerine ait birer robot olmadıklarıdır. Koşulsuz şartsız her söyleneni yerine getirecek çocuk sahibi olmayı isteyenler, çoğu zaman hayal kırıklığına uğrarlar. Yetişkinlerin her sözünü dinleyip yerine getiren çocukların gelecekleri, öz benlikleri ve özsaygıları adına endişelenmek gerekir. Zira bir birey olmanın en önemli koşullarından birisi; kendine ait fikir, görüş ve tarzının olmasıdır. İşte bu bağlamda düşünüldüğünde çocukların zaman zaman söz dinlememeleri olağan karşılanabilir.

147091717-thinkstock-cocuk-ceza-sinir-odul-disiplin-mkl

Ancak ebeveynlerin 20-30 yıllık hayat tecrübesiyle koydukları kurallar ve uyguladıkları rutin yaşam çocuklara çok da tatmin edici gelmeyebilir. Bu sebeple de istek ve beklentiler farklılık gösterir, çocuk ebeveynin öneri ya da emirlerine uymaz. Aslında yetişkinlerin “söz dinlemeyen çocuk” diye nitelendirdikleri çocuk, onların kural ve ideallerine uygun davranmayan çocuktur.

Çocuklar Ne Zaman ve Ne Şartla Söz Dinlerler?

Çocukların; anne, baba sözü dinlemeleri için öncelikle temel ihtiyaçlarının karşılanmış olması gerekir. Zira temel ihtiyaçları eksik karşılanan ya da hiç karşılanmayan çocuklar, ebeveynlere saygı ve sevgi hissi beslemediğinden, onların sözlerini de önemsemez. Bunun yanında çocuk kaç yaşında olursa olsun, doğru yol ve yöntemlerle anlatıldığında her konuyu rahatlıkla anlayabilir. Çocuktan bir şey isteniyorsa mutlaka öncelikle bunun neden gerekli olduğu çocuğa anlatılmalıdır. Sebebi konusunda ikna olan çocuk, söyleneni yerine getirecektir. Ayrıca her çocuğun zihinsel kapasitesi, duygusal gelişimi ve psikolojik durumu kendine has olduğundan herkes kendi çocuğuna uygun yoldan ulaşmaya çalışmalıdır.

Çocuğun Söz Dinlemesinde Faydalı Olan Anne, Baba Davranışları Nelerdir?

  1. Çocuktan beklenen bir davranış ya da tutumun yararlı olduğuna öncelikle ebeveynler inanmalıdır. “Zaten yapamaz” anlayışıyla yaklaşıldığında çocuk bunu hemen hisseder.
  2. Çocuktan bir şey istendiğinde bu istek “sevgi” ile ilişkilendirilmemelidir. Davranışın yapılıp yapılmamasının çocukla anne, baba arasındaki sevgi bağını olumlu veya olumsuz etkilemeyeceğini, her koşulda sevileceğini çocuk bilmelidir.
  3. Yetişkinlerin kararlı ve tutarlı davranışları çocukları her daim olumlu etkilemektedir. Örneğin yemekten önce ellerin yıkanması gerektiği konusu, bir gün önemli, diğer gün önemsiz olursa çocuk da bu alışkanlığı kazanmayı önemsemez. Ancak ebeveynler kararlı bir şekilde ısrarcı olurlarsa çocuk direnmeyecek, pes edecektir.
  4. Çocuğunun söz dinlemesini isteyen anne, babaların beklentilerini çocuğa göre ayarlamaları gerekir. Çocuğun zihinsel, fiziksel kapasitesini aşacak beklentiler içine girmek yanlıştır. Örneğin 5 yaşındaki çocuğa “odanı sen toplamak zorundasın” şeklinde ısrar etmek çok da doğru olmayacaktır.

 

YORUMSUZ

CEVAPLA