Soğuk havalarda minik yavrunuzu sıcak tutun!

0
367

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte anne ve babaları da bebeklerini sıcak tutmanın tatlı telaşı sardı. Kimi zaman bebeği kat kat giysilere saran ebeveynler, iyilik yapayım derken minik yavrularının şıpır şıpır terlemesine yol açabiliyor. Oysa kış aylarında bebekleri korumak yalnızca elbise üstüne elbise giydirmekle olmaz!

İşte soğuk havalarda bebekleri sıcak tutmak için yapmanız gerekenler:

  • Kendiniz nasıl giyiniyorsanız bebeğinizi de aynen o şekilde giydirin. Başını iyice saran bir şapka, kalın çorap ve ayakkabılar bunun için idealdir. Ancak bebeğinizin aşırı derecede ısınmasını engellemek için kat kat elbise giydirmemeye de özen gösterin.
  • Bebeğinizin bacaklarını üşütmemesi için külotlu çorap giydirebilirsiniz. Kolları için alttan tişört, üstüne uzun kollu bir badi giymesini de sağlamanız tavsiye edilir.
  • Eğer minik yavrunuzun parmaklarının üşüdüğünü fark ettiyseniz, kendiniz örebileceğiniz veya satın alabileceğiniz küçük eldivenlerden yardım alın.
  • Havanın buz gibi olmasına rağmen illa dışarı çıkmanız gerekiyorsa bebeği pusetle taşırken önünü mutlaka kapattığınızdan emin olun. Ancak bunu yaparken bebeğin gerekli havayı soluyabilmesini de sağlayın.
  • Bebeğin belden yukarısını iyice sarıp kaplayan montlardan satın alabilirsiniz. Böylece vücudu çok daha sıcak kalacaktır.
  • Dilerseniz anne ve bebekleri için satılan kışlık “anne kucağı” modelleri mevcut. Hem sizi, hem de bebeğinizi soğuk havadan koruyabilen bu çözüm de gayet akıllıca bir yöntem.

Bu tavsiyelere de kulak verin

Öte yandan bebeğinizle birlikte dışarı çıktığınızda ıslanmamak veya kar yağışından etkilenmemek istiyorsanız, her zamankinden daha büyük bir şemsiyeye ihtiyacınız olacağını unutmayın. Eğer kısa süreliğine kullandığınız arabadan dışarı çıkmanız gerekiyorsa bebeği pusetle birlikte araç içinde bırakabilirsiniz, böylece işinizi daha kolay halledebilirsiniz. Her zaman için hızlı ve dikkatli yürümek, minik yavrunuzun mümkün mertebe daha az soğuk almasına yardımcı olacaktır.

YORUMSUZ

CEVAPLA