Sivilce Hamilelik Belirtisi midir?

0
11453

Pek çok kadın için belki de hayatlarının en tedirgin ve en heyecanlı dönemlerinden birisi hamile olup olmadıklarını anlamaya çalıştıkları dönemlerdir. Bir kadının hamile olup olmadığını anlayabileceği gebelik testleri haricinde vücudunun da verdiği birtakım sinyaller bulunmaktadır. Bu farklı sinyallere dikkat eden kadınlar, hamilelik süreçlerinin başlayıp başlamadığını kolaylıkla anlayabilmektedirler.

Vücutta Meydana Gelen Sivilceler Hamilelik Belirtisi Olabilir mi?

Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan sivilceler pek çok kadında hamilelik belirtisi olarak gözlemlenebilmektedir. Ancak bazı kadınların genleri ya da cilt yapıları sivilce üretimine müsait olmadığı için hamilelik belirtisi olsa dahi yine de vücutlarında sivilce meydana gelmemektedir. Hamilelik belirtileri arasında sivilcelerin de bulunmasının sebebi; hormonların daha fazla çalışmaya başlaması ile birlikte cildin yağlanmasıdır.

Hamilelik Belirtisi Olan Sivilceler Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür?

Hamilelik belirtilerinden birisi olarak tanımlanabilen sivilceler en çok kadınların yüz bölgelerinde görülmektedir. Alın, yanaklar ve çene hizasında kendini belli eden sivilceler renkli, renksiz ya da içi irin dolu şekilde oluşabilmektedirler. Ayrıca yüz haricinde göğüs üzeri, karın ve üst bacak bölgesi de yine hamilelik belirtisi olan sivilce oluşumuna müsait olan bölgeler olarak adlandırılabilmektedir.

Hamilelik Belirtisi Sivilcelere Nasıl Bir Tedavi Uygulayarak Çözüm Alınabilir?

Hamilelik başlangıcı döneminde bazı hormonların normalde olduğundan daha fazla çalışması ve bu sebeple cildin yüzeyinde meydana gelen yağlanmada artış ile oluşan sivilceler için yüz ve cilt temizliği çok önemlidir. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa yüzü saf bir sabun ve su ile güzelce temizlemek sivilcelerin tedavisinde uygulanabilmektedir. Ayrıca dileyen kadınlar güzellik piyasasında satılan temizleyici ürünler ile de sivilce problemleri için çözüm arayabilmektedirler. Sabun ve temizleyici ürünlerin yanı sıra yüzün ya da sivilceli olan diğer bölgelerin kesinlikle havlu ya da lif türevi ürünler ile ovulmaması gerekmektedir. Çünkü bu tarz işlemler deride tahrişe ve zedelenmeye neden olarak sivilce oluşumunu negatif yönde etkilemekte ve problemin daha da büyümesine sebebiyet vermektedir. Bu sorunun önüne geçebilmek için yüz ya da problemli bölge su ile yıkanırken mümkün mertebe sadece ellerin kullanılması faydalıdır.

Yağsız cilt kremleri sivilce oluşumu üzerinde tedavi edici etki göstermektedir ve bu sebeple kaliteli bir markanın yağsız cilt kremleri vücudun geneli üzerinde uygulanabilmektedir.

Bu tür tedavi yöntemleri haricinde diğer krem, jel ve sivilce hapları için mutlaka bir cildiyeye danışılmalı ve doktorun önerileri doğrultusunda ilaç kullanılmalıdır. Çünkü kadınların bu dönemde kendi kendilerine kullanacakları sivilce ilaçları vücutlarına yarardan çok zarar verebilmektedir.

Hamilelik Belirtisi Sivilceler Kendiliğinden Azalır mı?

Çok nadir olmakla birlikte pek çok kadının hamilelik belirtileri esnasında oluşan sivilceleri, hamile kalındıktan sonra azalmaktadır. Hamilelik dönemindeki sivilceler az, orta seviyede yada çok görülebilmektedir. Herhangi bir tedavi uygulanmasa da çoğu sivilce türü, hamilelik dönemi bittikten sonra hormonların yavaş yavaş düzene girmesi ile birlikte kendiliğinden kaybolmaktadır.

YORUMSUZ

CEVAPLA