Sezaryen Sonrası Normal Doğum

0
809

Doğum, bir kadının yaşayacağı en özel, en zorlu, en hassas olaydır. Doğumun nerede, hangi doktorla, yapılacağı, normal doğum mu, sezaryen mi olacağı soruları çok büyük önem taşımaktadır. Doktorlar hamilelik sürecinin sağlıklı geçtiği ve risk taşımayan durumlarda normal doğumu önermektedirler. Ancak bazen annenin isteğiyle bazen de tıbbi gerekçelerle sezaryen doğum seçilmektedir. Sezaryen doğumun kendi içinde bulunan riskleri bir yana, bir sonraki doğumda da normal doğumu riske soktuğu yönünde bir kanı vardır.

Normal Doğum Mu, Sezaryen Mi?

Bir doğumun normal mi, sezaryen mi olacağına kesinlikle anne ve doktor beraber karar vermelidirler. Annenin psikolojik ve fiziksel durumu, doğum yapılacak yerin sahip olduğu koşullar ve bu konularda doktorun kanısı kararın verilmesinde etkilidir. Zira sezaryen doğumun anne ve bebek sağlığı ve konforu açısından iyi olduğu konusunda görüşler olduğu kadar, normal doğumun gerekliliği açısından da bilimsel veriler bulunmaktadır. Her gebelik kendi içinde farklı bileşikler içerdiğinden, karar verirken tıbbi veriler, anne ve bebeğin durumu birlikte değerlendirilmelidir.

1413393_46689882

Sezaryen Sonrası Hangi Koşullarda Normal Doğum Mümkün Olmaz?

Her sezaryen doğum rahimde belli yara izleri bırakmaktadır. Yara izleri zamanla iyileşse de sonraki gebelikte rahim büyür, gerilme, kasılma yaşanır ve yırtılma ihtimali doğar. Bu durumda bir sonraki doğumun da sezaryen olması zorunludur. Ancak bu konuda doktorun kararı ve görüşü önemlidir. Bir önceki sezaryende uygulanan kesi işleminin dikey oluşu da sezaryen sonrası normal doğumu riske sokmaktadır. Rahim yırtılmaları, kesikler oluşması, bebeğin çok iri olması gibi durumlarda da normal doğum mümkün olmayacaktır.

Sezaryen Sonrası Hangi Koşullarda Normal Doğum Yapılabilir?

Sezaryen doğum 80’li yıllardan sonra artış göstermiş, her geçen yıl çığ gibi artmıştır. Ancak özellikle son beş yıldır sezaryen doğum favori olma durumunu kaybetmeye başlamıştır. Bunun en önemli sebebi sezaryen sonrasında normal doğumun mümkün olduğunun anlaşılmış olmasıdır. Tıbbi olarak her hangi bir riski olmayan anne adayları problemsiz bir şekilde normal doğum yapabilmektedir. Sezaryen sonrası normal doğum için anne istekli olmalı, zorlanmamalıdır. Annenin çatı yapısı normal doğum için uygun olmalıdır. Daha önceki doğumlarda annenin rahmi yırtılmamış olmalıdır. Sezaryen doğumun yatay kesili yapılmış olmalıdır ve annede rahim şekil bozukluğu olmamalıdır.

Sezaryen Sonrası Normal Doğuma Genel Bir Bakış

Sezaryeni takip eden doğumların hepsinin sezaryen olması gerekliliği yoktur. Bunun için annenin, bebeğin ve doğum yapılacak yerin koşullarını değerlendirmek gerekmektedir. Sezaryen doğum sonrasında yapılacak normal doğumun sağlıklı gerçekleşme ihtimali %75 civarındadır. %25’lik dilimde olan anne adayları da donanımlı bir hastanede doğum yaptıklarında zaten hemen sezaryene alınabilirler. Sezaryen sonrası normal doğum yapılmaya karar verildiyse, tüm süreç boyunca bebeğin kalp atışları ve rahim kasılmaları takip edilmelidir. Acil bir sezaryen durumu için doktor, hemşire ve ameliyathane hazır bulunmalıdır.

 

 

YORUMSUZ

CEVAPLA