Sezaryen Sonrası Anneler Nasıl Giyinmeli?

2
6806

Sezaryen doğum sonrası ilk doğumu ise anne, kendine gelir gelmez giydiklerinin şokunu yaşar. 9 ay hacminden 11 kat büyüyen rahim dış derinin de o denli gerilmesini ve büyümesini sağlar. Doğumdan sonra sezaryen yerinden başlayan ve rulo görünümünde olan bu sarkık deri anneliğin ilk hediyesidir.

Sezaryen Sonrası Doğum Göbeği Ne Zaman Gider?

Sezaryenden sonra derinin toparlanmaya başlaması 6 ay ile 1 yıl arasında değişir. Ne kadar zaman geçerse geçsin karın eski haline malesef dönmeyecektir.

Sezaryen Sonrası Spor Ne Zaman Yapılmalıdır?

Sezaryende karın ve ve kaslar tek tek kesildiği için spor ya da ağır aktiviteler 6 ay dolmadan önerilmemektedir. Süt oluşumunu engelleyecek diet programlarından da uzak durmak gereklidir. Sezaryen göbeğiyle belirli bir süre barışmak en doğrusu olacaktır.

Sezaryen Sonrası Anneler Nasıl Giyinmeli?

Annelik çoşkusu yavaş yavaş normale dönerken anneler artık sosyal hayata karışmaya başlarlar. Fakat hamile kalmadan önceki kıyafetlerin içine giremediklerini görünce soluğu alışveriş merkezlerinde alırlar. Bazı anneler şanlıdır. Şanslı anneler gebeliklerinde kilo alımına dikkat ettikleri için doğum sonrası toparlanmaları uzun sürmez. Gebelik boyunca 10 ile 15 kilo arası şişmanlayan gebelerin kilolarının yarısı daha hastaneden eve gelmeden gitmiş olacaktır. 15 kilodan fazla kilo alanlar için biraz sıkıntılı günler başlar. Anneliğin keyfini çıkartmak için kiloları dert etmek yerine sorunlu bölgeleri kamufle etmek için nasıl doğru giyinilir öğrenmek daha doğru olacaktır.

Sezaryen Sonrası Annelerin Giyimlerinde Dikkat Edecek Kuralları Sıralamak Gerekirse:

 • Öncelik güzellikte değil rahatlıkla olmalıdır.
 • Karın bölgesini bol bırakacak, pileli ya da göğüs altından bol gelen kruvaze kesimler tercih edilmelidir.
 • Bir ipucu vermek gerekirse hamile reyonlarındaki ufak bedenler tercih edilebilir.
 • Bol dökümü elbiseler seçilmelidir.
 • Bebeğin emzirilme durumu varsa önden düğmeli ya da alttan kolay yukarı çekilebilir modeller tercih edilmelidir.

0005965_hamile-elbise-abiye-scott

 • Kumaşlar hem anne hem bebek sağlığı için %100 pamuk olmalıdır.
 • Gömlekler fit kalıp olmamalı, göğüsten itibaren bollaşan modelde olmalıdır.
 • Etek seçimleri alt karnı kapatacak şekilde evaze etek modellerinden rahatça tercih edilebilir.
 • Kola büyük bir çanta takılabilir. Büyük çantalar dikkatleri çekeceği için sorunlu bölgeler arka planda kalabilir.
 • Sezeryan sonrası özel üretilmiş iç çamaşırları karın bölgesinin ve yanların toparlanmasına yardımcı olacaktır. Tercih edilmesi gereken bir alternatif olmalıdır.
 • Yüksek belli pantolonlar hem korse görevi yapar hemde vücudu daha sıkı gösterir. Sezaryen sonrası mutlaka yüksek belli etekler ve pantolonlar seçilmelidir.

Sezaryen sonrası dikkat edilecek bir kaç tüyo ile kiloları kamufle ederek daha mutlu bir ruh haline kavuşmak mümkündür. Dar olmayan giysiler vücuttan fazlalıklarn görünme ihtimalini ortadan kaldırır. Birkaç ana kıyafet ile forma girene kadar idare etmek mümkündür. Burada annenin aksesuar zevki ve kıyafet kombinleme ustalığı devreye girmektedir.

2 YORUM

CEVAPLA