Savunma Sanatı Sporlarının Çocuk Gelişiminde Etkisi

0
1131

Spor, çocuğun fiziksel, sosyal, duygusal gelişimini olumlu etkilemekte ve güçlendirmektedir. İmkanlar ölçüsünde her çocuğun en az bir sporla ilgilenmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Çocuğa Spor Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Çocuğun sevdiği, ilgi duyduğu sporu yapması aslında en ideal olanıdır. Ancak küçük yaştaki çocukların önünde spor yapan bir yetişkin örnek yok ise, kendiliğinden bir spora ilgi duyması da pek mümkün olamamaktadır. İşte bu durumda pedagogların uygun gördüğü yaş grupları için ideal olan spor kurslarına çocukları yönlendirmek en akıllıca olandır. Zira spor aşkının kendiliğinden oluşmasını beklemek anlamsızdır.

Hangi Spora Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Çocuk gelişimcilerin genel kanısı çocukların beş yaş civarında atletizm, koşu, dans, jimnastik gibi sporlarla tanışmasının iyi olacağı yönündedir. Yani öncelikle tüm sporlara temel olan koşma, zıplama, atlama gibi beden egzersizlerini yapabilmek ve spor disiplinini kavrayabilmek önemlidir. Bu süreçte zaten çocuk başka spor dallarını da göreceği ve fark edeceği için hangi spora yöneleceğine ve profesyonel olarak hangisine devam etmek istediğine kendisi karar verecektir. Ancak yedi yaş civarında basketbol, futbol, hentbol, voleybol, tenis gibi sporlara dokuz, on yaş civarında da savunma sporları olan tekvando, karate, judoya başlanması uygun görülmektedir.

210620131446145220854_2

Neden Savunma Sanatı Sporları Seçilmelidir?

Savunma sanatı sporlarının dövüş odaklı olduğu düşünülmektedir. Ancak bu kanı yanlıştır. Zira bu sporların ortaya çıkma amacı kişinin kendisini dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı savunmasıdır. Zaten bu sebeple genel adı savunma sanatı sporudur. Savunma sanatı sporlarının en önemli özellikleri; bu sporda hem vücudunu hem mental dünyanı hem de ruhunu dinç tutmayı öğrenmektir. Savunma sanatı sporları uzak doğu kökenli olduğundan ruhsal arınma ve hayatın tüm alanlarına yayılan disiplin ön plandadır. Bu sporlarda saldırganı dövmek değil, etkisiz hale getirmek önemlidir. Savunma sanatı sporlarında tüm hamleler karşıdan saldıranın hareketlerini önlemeye odaklıdır. Bu sebeple on yaşından itibaren bu sporlarla ilgilenen çocuklar, hayattaki duygusal ve fiziksel saldırılara karşı savunma taktikleri geliştirmeyi ve engelleri etkisiz hale getirmeyi öğrenirler. Savunma sanatı sporları saldırgan değil, savunmacı olmayı, ancak bir tehlike durumunda da her türlü tehdidi etkisiz kılmayı öğrenirler.

Savunma Sanatı Sporlarının Çocuğun Fiziksel Gelişimine Etkileri

Savunma sanatı sporları, mücadele sporları olduğundan diğer takım sporları ve bireysel sporlardan çok daha enerji ve güç gerektirir. Tabi ki, enerji harcadığı oranda da fiziksel gelişime destek olur. Ancak bunun için savunma sanatı sporlarıyla ilgilenenlerin mutlaka beslenmelerine de önem vermeleri gerekir. Özellikle protein, kalsiyum, yağ ve su tüketiminin antrenörlerin tavsiyesi doğrultusunda artırılması gerekmektedir. Doğru beslenme ve düzenli savunma sporu sayesinde çocuğun fiziksel gelişimi yaşıtlarına göre çok daha hızlı olacaktır. Savunma sporlarında özellikle bacak ve kol kaslarının güçlenmesi hedeflenmektedir. Bu sayede vücut gelişimi güçlü olan çocuklar, psiko-sosyal açıdan da çok daha ileri olacaklardır.

 

YORUMSUZ

CEVAPLA