Sarsılmış Bebek Sendromu Nedir?

0
519

Sarıslmış bebek sendromu, isminden de anlaşılacağı üzere bebeklerin zorla ve şiddetle sarsılması sonucu beyinde meydana gelen ciddi hasarların yol açtığı bir rahatsızlıktır. Kafa travması olarak da adlandırılan bu hastalık beyinde telafisi zor rahatsızlıklara yol açabilir. Üstelik yalnızca 5 saniye gibi kısa bir süre şiddetle sallanmış olsa da etkisini gösterebilir. Bu yüzden anne ve babaların mümkün mertebe bebeklerin başını sarsmadan taşıması, küçük çocuklara bebeklerini emanet etmemeleri ve sürekli tetikte olması gerekir.

Sarsılmış bebek sendromu neden olur?

Bebeklerin boyun kasları çok zayıf ve güçsüzdür, ayrıca beyinleri de henüz çok yumuşaktır. Bir bebeği aniden, hızlıca ve şiddetle sarsmak beynin kafatası duvarına çarpmasına tekrar tekrar çarpmasına yol açar. Bunun sonucunda da beyin kanaması gerçekleşebilir, beyinde kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Kafatasının kırılması gibi bir durum meydana gelirse de bebeğin gözlerinde ve boyunda rahatsızlıklar görülebilir.

Daha çok 2 yaş altındaki çocuklarda rastlanılan sarsılmış bebek sendromu 5 yaşına kadar tüm çocukları etkileyebilir. Ancak genelde 6 ila 8 haftalık bebeklerin bu rahatsızlığa yakalandığı görülüyor.

Asla ama asla bebeğinizi sarsmayın!

Bebeğin hayatını tehdit eden sarsılmış bebek sendromunu engellemenin birinci yolu, bebeğe her zaman için nazik bir şekilde yaklaşmaktan geçiyor. Her ne olursa olsun bebeği şiddetle sarsmamak, yataktan kaldırırken bir elinizle başına destek vermek, ağlarken çırpındığı zaman kendisine zarar vermemesini sağlamakta fayda var.

Sarsılmış bebek sendromu nasıl anlaşılır?

Aşağıdaki belirtilerden biri veya birkaçı bebeğinizde görülüyorsa en kısa sürede doktora görünmenizde fayda olacaktır.

  • Bebeğiniz uyanık kalmakta sorunlar yaşıyorsa,
  • Nefes alışverişinde zorluk ve rahatsızlık hissediyorsanız
  • Çok az yemek yiyorsa
  • Sürekli olarak kusuyorsa
  • Ten rengi değişmişse
  • Kolu veya ayakları hareket etmiyorsa, felç olmuş gibiyse

bu rahatsızlığa yakalanmış olabilir.

YORUMSUZ

CEVAPLA