Saç Dökülmesine Doğal Çözüm: Biotin Vitamini

0
462

Hem kadın, hem de erkeklerde saç dökülmesinin en temel sebeblerinin başında genetik faktörler ve hormonal değişiklikler gelir. Buna ek olarak sağlık sorunları, tiroid bezinden kaynaklı problemler, kemoterapi gibi medikal tedavi yöntemlerine vücudun verdiği tepki, stereoid ve benzeri ilaçların yan etkileri, otoimmün bozuklukları, hamilelik, aşırı derecede strese girmek ve yetersiz beslenme de saç dökülmesini tetikleyebilir.

Saç rengini sık sık değiştirmek, termal ısıtıcıları kullanarak saçı düzleştirmek, perma yapmak gibi işlemler de saça çok fazla hasar vereceğinden dökülmesine yol açabilir. Keza saçı at kuyruğu şeklinde bağlayıp ağır şapka ve bereler takmak da saç köklerinin bu ağırlığı kaldıramayıp deriden ayrılması sonucunu doğurabilir.

Yanlış saç bakımı yöntemleri ve tıbbî sebeplerin yanı sıra saç dökülmesinin kadınlardaki en önemli sebeplerinden biri de yaş ilerledikçe vücuttaki hormon seviyesinde yaşanan doğal değişimdir. Östrojen hormonunun kaçınılmaz bir şekilde azalması, bunu takiben testestoron hormonu salgılanmasının artması sonucu saçlar zayıflar veya dökülür. Aslında bir erkek hormonu olan testestoronun kadınlarda bu kadar sık salgılanması, erkeklerin saçının kadınlara nazaran neden daha çok döküldüğünü de gösteriyor.

Saç dökülmesini önlemek için hangi vitaminler tüketilmeli?

C vitamini, Biotin (B7 veya H vitamini) gibi B vitaminleri ve Niyasin (B3 vitamin) vitaminlerinin saç dökülmesini engellemeye yardımcı olduğu klinik olarak ispatlanmış durumda. Parlak, canlı ve sağlıklı saçlara kavuşmak için saç tellerinin ihtiyaç duyduğu bu vitaminleri dengeli bir diyetle birlikte almanız gerekir.

Biotin vitamini nasıl alınır?

Güçlü saçlar için alınabilecek en etkili vitaminlerden birisi de Biotin’dir. Kimi zaman B7 veya H vitamini olarak da adlandırılan Biotin’in en önemli özelliği, saçın güç kazanıp kuruluğa karşı daha dayanıklı hale gelmesini sağlamasıdır. Ayrıca Keratin hormonunun üretilmesine de yardımcı olan Biotin’in yaşa bağlı olarak saç beyazlamasını önlediğine inananlar dahi var.

Biotin vitaminini almak için eczanelerde ve internetten satılan hap şeklindeki takviyeleri alabilmeniz mümkün. Ancak aşağıda yer alan gıdaları tükettiğiniz takdirde tamamen doğal olarak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar Biotin vitaminine ulaşmasını sağlayabilirsiniz:

  • Esmer pirinç
  • Bulgur
  • Yeşil bezelye
  • Mercimek
  • Yulaf

YORUMSUZ

CEVAPLA