Prematüre Bebeklere Evde Nasıl Bakılır?

0
800

Prematüre bebekler diğer bebeklere göre daha çok bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu konuda anne ve babalara düşen görevler vardır ve dikkat etmeleri gereken noktalar bulunur.

Prematüre Bebekler Ne Zaman Hastaneden Çıkarlar?

Prematüre bebekler doğumdan sonra bir süre hastanede kalırlar. Ne kadar zaman sonra eve çıkılacağı konusunda kesin bir bilgi verilemez çünkü bu kişiden kişiye değişen bir durumdur. Bebeğinizin ne kadar erken doğduğuna, ne kadar çok beslendiğine ve kilo alımına göre eve çıkma süresi değişecektir. Ancak genel olarak çoğu prematüre bebekler normalde doğmaları gereken zaman yakın hastaneden taburcu edilmektedir. Hastaneden çıkış aileler için sevindirici bir haber olsa da endişelenmeleri de söz konusu oluyor çünkü bebeklerine en iyi şekilde nasıl bakacaklarından emin olmak istiyorlar.

Prematüre Bebeklere Evde Nasıl Bakılır?

Bebeğinizle eve gittiğinizde yeni rutini oluştururken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

  • Sıcaklığa dikkat edin. Prematüre bebeklerin deri altındaki yağ dokusu incedir. Bu doku vücut ısısı korunmasından sorumludur. Bu nedenle bebeğiniz için ortam sıcaklığına özen göstermelisiniz. Bebeğinizi gereğinden fazla sarıp sarmalamanız da uygun olmaz. İlk birkaç hafta odayı genellikle 23C gibi ılık sıcak derecelerine ayarlamanız öneriliyor. Bebeğiniz yeni ortama alıştıktan sonra bu derece 18C’ye düşürülebilir. Çok sıcak ortamlarda bulunmamasına dikkat edin.
  • Prematüre bebekler diğer bebeklerden daha çok uyurlar ancak uyuma süreleri kısadır. Yani kısa periyotlar şeklinde uyurlar. Bu normal bir durumdur.
  • Prematüre bebeklerin düzensiz nefes alması oldukça yaygın görülen bir durumdur. Buna prematüre apnesi denmektedir. Bunun nedeni bebeğinizin beyninin solunumu kontrol eden kısmının ve nefes borusunu açık tutan kasların henüz tam olgunlaşmamasıdır. Bu yüzden anne babalar bebeklerinin nefesini kontrol ederler. İki nefes arasında 20 saniyeden fazla zaman geçmesi durumu tehlikelidir, bunu gözlemlediyseniz doktorunuza danışın. Bebeklerin nefesi yenidoğan ünitesinde monitörlerle kontrol ediliyordu. Ev monitörleri de vardır ancak doktor bunu size ihtiyaç duyulduğunda önerir. Yine de endişeleriniz varsa doktorunuza danışın.
  • Bebeğiniz eve çıktığında dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri de her zaman sırt üstü uyuması gerektiğidir. Çünkü prematüre bebeklerde beşik ölümü denilen durum açısından büyük risk vardır. Yan yattıklarında ya da göbeklerinin üzerinde yüz üstü yattıklarında bu risk daha da artmaktadır. Mutlaka sırt üstü uyumasını sağlayın ve buna dikkat edin.
  • Bebeğinizi hastalıklardan korumaya özen göstermelisiniz. Bağışıklık sistemi zayıf olduğundan hastalıklara yakalanma ihtimali daha yüksektir. Bu nedenle grip, soğuk algınlığı ya da başka bulaşıcı hastalık geçiren kişilerden bebeğinizi mümkün olduğunca uzak tutarak hastalık bulaşmasını önleyin. Bebeğinizi enfeksiyonlardan korumak için en az 6-7 ay bu şekilde yoğun bir özen göstermelisiniz.
  • Ellerinizi sık sık yıkayın. Bebeğinize bakarken ya da beslerken ellerinizden bebeğinize mikroorganizma bulaşmaması için kişisel hijyeniniz oldukça önemlidir.
  • Sigara içilen ortamlarda kesinlikle bebeğinizi tutmayın. Sigara dumanı bebeklerde beşik ölümü riskini artırır, ayrıca dumana maruz kalan bebeklerde ciddi göğüs hastalıkları gelişebilir.

YORUMSUZ

CEVAPLA