Okula Yeni Başlayan Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

0
442

Çocuklar için sağlıklı ve dengeli beslenme her daim dikkat edilmesi gereken bir husustur. Ancak beslenmeni başarıyı etkileyici özelliğe sahip olması, okula başlayan çocuklar için beslenme konusunda daha özenli olunmasını gerektirmektedir. Gelişimi olumlu yönde etkilemenin yanı sıra, sağlıklı beslendiği için dikkati ve zihni hep açık olan çocukların daha başarılı oldukları saptanmıştır. B noktada ailelere büyük iş düşerken özellikle kahvaltı öğünlerinde sağlıklı alternatifleri sofrada bulundurmak çocuğun erken yaşlarda beslenme alışkanlığının sağlıklı yönde gelişmesini sağlar. Sofradaki çeşitliliğin yanı sıra, aile bireylerinin bulunduğu sofralar çocukların iştahını açan unsurlar arasındadır.

Okula Giden Çocuklar İçin Kahvaltı Öğünü Nasıl Olmalı?

Yeni güne başlarken olmazsa olmazlardan biri olan kahvaltı yetişkinler için olduğu kadar çocuklarda da büyük önem arz etmektedir. Bilhassa okul döneminde olan çocukların kahvaltı öğünün atıştırmalık ürünlerle geçiştirmeleri ya da abur cuburla geçirmeleri okuldaki başarı oranını olumsuz etkileyecektir. Mutlaka zeytin ve peynirin olduğu, salatalık ve domatesle çeşitlenen kahvaltı sofraları çocuklar için idealdir. Ayrıca süt ve yumurta gibi besinler, çocukların sevecekleri şekilde sofraya getirilmelidir.

Beslenme Çantası Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde günün ilk öğününü yaptıktan sonra, beslenme ile okula gidecek olan çocuk için okulun önerdiği yiyeceklerin olduğu bir beslenme çantası hazırlamak idealdir. Arkadaşları ile birlikte o günün yiyeceğini büyük bir iştahla bitirecek olan çocuk için beslenme çantasında ne kadar az ambalajlı yiyecek bulundurulursa o kadar kardır. İçeceğin dahi evde yapılması için çeşitli kompostolarla içecek ihtiyacı rahatlıkla karşılanabilir. Çocuğun gün sonuna kadar idare edebilmesi için mutlaka ara öğünde yiyebileceği meyve ya da kuru yemiş gibi sağlıklı atıştırmalıklar beslenme çantasında mutlaka bulundurmalıdır.

Okul Çocukları İçin İdeal Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı?

Okula yeni başlayan çocuklar için gerekli olan dikkat ve enerji büyük ölçüde beslenme şekillerinden karşılanmaktadır. Okul döneminde hala gelişemeye devam eden çocukların gelişimlerini destekleyici besinlerin öğünlerde tercih edilmesi, ailelerin dikkat etmeleri gerekenler arasındadır. Günün büyük bölümünü okulda geçiren çocuklar için enerji veren ve dikkatlerinin açık kalmasına destek olan yiyecekler tercih edilmelidir. Bu dönemde çocuğun sevdiği yiyeceklerin yapılması oldukça önemlidir.

Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Çocukların sağlıklı ve dengeli beslendiklerini söyleyebilmek için ana öğünler kadar gün içine ara öğünlerinde yerleştirilmesi gerekmektedir. Çocukluktan kazanılacak olan beslenme alışkanlığının sadece acıkan karnı doyurmaya yönelik değil sağlıklı olması yönünde alışkanlıkların kazandırılması çocuğun yetişkinlik döneminde de rahat etmesini sağlar. Okula yeni başlayan çocuklar için beslenme düzeni oluşturulurken, kemik sağlığına ve gelişimine de faydalı olan süt ve yoğurt gibi besinler tercih edilmelidir. Ayrıca bu tür faydalı besinlerin doğal olduklarından emin olmak da çocuk beslenmesi için dikkat edilecek hususlardan biridir. Çocuklarda beslenme ihtiyacı için kolaya kaçmayı tercih eden birçok aile, çocuğa harçlık vererek okul kantininden beslenmesine alışmasına neden olmaktadır.

YORUMSUZ

CEVAPLA