Normal Doğumun Avantajları

0
360

Toplumumuzda sezaryen doğum oranlarının her geçen gün artması, hamile kadınların bıçak altına yatarak çok daha rahat bir şekilde bebeklerini dünyaya getirmek istemesinden kaynaklanıyor. Daha az acı vereceği tahminiyle normal doğumu terk edenleri uzun ve zorlu bir süreç bekliyor. Memeden süt gelmemesi, anneyle bebek arasındaki o sıcak bağın daha geç kurulması gibi sorunlar da cabası. Oysa normal doğum daha sağlıklı olmasının yanı sıra anne ve bebek için de en doğru olanı. Tabii tıbbî müdahale gerektiren durumlar hariç.

Aşağıda yer alan maddelere bakarak siz de normal doğumun sağladığı avantajlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Normal doğum daha rahattır

Sezaryen esnasında kullanılan epidural anestezi yöntemi ve diğer ağrı verici tedaviler, çoğunlukla bebeğin dünyaya daha geç gelmesine yol açar. Vücudun bebeği doğurmaya konsantre olmasını geciktiren ilaçlar yüzünde hamileler ne zaman bebeği itmeleri gerektiğini hissedemezler.

Sezaryende daha risklidir

Doğal yollarla bebeği itemeyen anne adayına yardımcı olmak için ebeler tarafından Pitocin ismi verilen bir serum kullanımına veya vakumla bebeği çekme yöntemine başvurulur. Fetüsü doğum kanalına iten ebe ve doktorlar, kalp atışını ölçmek için bebeğin kafa derisine bir ölçüm aleti de takar. Ancak doğum sonrası bu alet bebeğin kalp atışında veya vücudunun başka bir noktasında sorunların baş göstermesine yol açabilir.

Normal doğumda daha kolay emzirilir

Doğal yollarla dünyaya gelen bebekler, süt emmeye daha meyilli ve isteklidir. Sezaryen esnasında çok fazla ilaç alan anneler emzirme yoluyla bebeklerine de bu ilacı bulaştırabilirler. Sırf bu sebepten dolayı birçok bebek ilaca maruz kalır ve yutkunmada problem yaşayabilir.

Normal doğumun sezaryene kıyasla çok daha kısa bir iyileşme sürecine sahip olması da en büyük avantajlarından birisidir.

YORUMSUZ

CEVAPLA