Kulak Enfeksiyonunun Ağrısı Nasıl Dindirilir?

0
583

Kulak içinde oluşan ağrı, çocuğunuzun sabaha kadar uyanık kalıp acı çekmesine yol açabilir. Çaresiz bir şekilde oturup canınızdan bir parça olan çocuğunuzun acıdan kıvranmasını izlemek istemiyorsanız, evde uygulayabileceğiniz enfeksiyon ağrısını dindirme yöntemlerine göz atmanızda fayda olacaktır.

Uykusuz geceler moral bozucu olabilir

Kulak enfeksiyonu çocukların rahatsız hissetmesine, uykusuz geceler geçirmesine ve doktorlara ani ziyaretler gerçekleştirmenize yol açabilir. Tıp dilinde”otitis media” olarak da nitelendirilen orta kulak iltihabı hemen her çocuğun başına gelebilen, yaygın bir hastalıktır. Öyle ki 3-6 yaş aralığındaki tüm çocukların yüzde 71’i bu hastalığı atlatmıştır. Genelde de 2-3 gün boyunca süren grip enfeksiyonunun ardından etkisini gösteren bu rahatsızlığın tedavisi için çocuğunuzu en yakın kulak burun boğaz uzmanına götürmeniz gerekir.

Bu belirtilere dikkat edin!

Şayet çocuğunuzun kulağında enfeksiyonun meydana gelip gelmediğinden emin değilseniz, aşağıda yer alan belirtilere dikkat etmelisiniz. Biri veya birkaç tanesini gördüğünüz anda kulak enfeksiyonu geçirdiğinden şüphelenmeniz gerekir.

  • İştah eksikliği ve uykusuzluk
  • Normalden daha fazla kucakta tutulma arzusu
  • Kulaktan akan beyaz veya sarı renkli sıvı
  • Hızla yükselen vücut sıcaklığı
  • Çocuğunuz kafasını sık sık sallıyor veya kulağını parmağıyla açmaya çalışıyorsa enfeksiyon kapmış olabilir.
  • Geçici işitme kaybı. Çoğu zaman enfeksiyonun geçmesiyle birlikte düzelen bu sorun, endişe verici olabilir.

Henüz etrafındaki sesleri yeni yeni tanımaya başlayan bebeklerde meydana gelebilecek kulak enfeksiyonları çok daha tehlikeli olabilir. Bu yüzden her zaman için tedbiri elden bırakmayıp mutlaka bir uzmana görünmeniz tavsiye edilir.

Evde tedavi ederken acetaminophen veya ibuprofen gibi ilaçları çocuğunuza verebilirsiniz, ancak asla aspirin vermeyin. Yine de bir doktora danışarak, izni ve onayı dahilinde hareket etmeyi ihmal etmeyin. Eğer ateşi çok yükselirse ılık suyla ıslatılmış havluyu çocuğunuzun alnına koyabilirsiniz.

YORUMSUZ

CEVAPLA