Kabakulak Çıkaran Çocukların Annelerinin Bilmesi Gereken 5 Şey

0
299

Tıpta kaydedilen ilerlemeler sayesinde eskiye nazaran bugün çok daha kolay atlatılan kabakulak hastalığı, aşı yaptırarak önlenebilmektedir. Her iki cinsiyette de kendini gösteren bu hastalık, bilhassa bebeklere ortamda bulunan havadan, temastan bulaştığı görülür.

1-Kabakulak Aşısı Yaptırılmalı mı?

Annelerin dikkat etmesi gereken ilk konu aşıdır. Kabakulak hastalığının virüsü sıcaklık şartları uygun olduğunda aylarca kalabilen bir virüstür. Yüksek ateş yapan hastalık, bebeklerin havale geçirmesine, daha sonraki yaşlarda kulak ve ateşe bağlı hastalıklar yaşamasına neden olur. Tüm bunlara engel olabilmek adına 12. ayda yaptırabileceğiniz kabakulak aşısı, 4 ve 6 yaşında bir kez daha tekrarlanmalıdır. Aşı, annelerin kabakulak için almaları gereken en önemli önlemdir. Çocuk kabakulak çıkarırken eğer hastalık başlamamış yalnızca virüs kapılmışsa bu durumda aşı yaptırılması fayda sağlayacaktır.

2-Kabakulak Çıkaran Çocuklara Ekşi Yedirmeyin

Çocukları kabakulak çıkaran anneler, beslenme düzenine dikkat etmeliler. Bebeklerin 6.ayından sonra yavaş yavaş farklı besinleri tatmaya başlamasının ardından kabakulak ortaya çıkarsa ekşi besinlerin kesilmesi gerekir. Bununla beraber ekşimsi tüm meyve sebzeler bu besinlerin içine dâhildir.

3-Kabakulak Çıkaran Çocuğun Bulunması Gereken Ortam

Annelerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise çocukların bulunması gereken ortamdır. Eğer çocuğunuzu kreş ya da bakım evi gibi bir yere gönderiyorsanız hastalık boyunca o ortamdan uzak tutmalısınız. Kabakulakta bulaşıcılığın yanı sıra çocuğu etkileyen hava değişimi önemlidir. Eğer çocuk, devamlı soğuk sıcak ortam değişikliğine maruz kalırsa ateşlenmesine bağlı olarak olumsuz etkilenecektir. Bu nedenle olabildiğince sıcak ortamlar hazırlamaya özen göstermelisiniz. Oda sıcaklığını vücut sıcaklığına göre dengelediğinizde hastalığı atlatma süresi azalacaktır.

4-Kabakulak Çıkaran Çocukların Odası Hakkında Bilinmesi Gereken

Kabakulak çıkaran çocukların odalarının sıcak olmasının yanı sıra bolca havalandırılması gerekir. Sıkça havalandırılan odalar, çocuğun hava değişimine maruz kalmadan temiz hava almasını sağlayacaktır.  Bu şekilde hastalığın daha sağlıklı atlatılması sağlanır.

5-Kabakulak Çıkaran Çocukların Şişkinliğine Müdahale Edilmeli mi?

Kabakulak genellikle çocuklarda görülen bir hastalıktır. Çocuklar, kabakulak çıkarırken şiş olan bölgeye annelerin müdahale etmesi oldukça sakıncalıdır. Bilhassa yanlış bilinen buz uygulaması, çocuğun yalnızca şoka girmesine neden olacaktır. Ateşlenen ya da şiş bölgenin ağrısını çeken çocuğa doktor tavsiyesi dışında asla müdahale edilmemelidir.

YORUMSUZ

CEVAPLA