İyi Bir Karne İçin Ödül Vermek Doğru Mu?

0
582

Bütün bir sene çalışmış , emeklerinin karşılığını karnesinde mutlulukla almış olan çocuklar genelde ödüllendilir. Başarı ve gururla eve dönen çocuklar ailelerinden bütçelerini zorlayacak pahalı hediyeler beklerler. Çocukların böyle beklentiler içinde olmasının nedeni , `iyi bir karne alırsan sana ne istersen alırım’ laflarını işitmesidir.

Çocuklara İyi Bir Karne İçin Ödül Vermek Doğru Mudur?

Uzmanlar çocuklara karne hediyesi pahalı olmamak şartıyla ufak tefek takdir etmek maksadıyla ödül verilebileceğini söylemektedir. Aşırı pahalı hediyeler çocukta kolayca elde edilmiş psikolojisi yaratıcağindan ve çocuklar arası rekabetin yaşanmasına sebep olacağından pek fazla önerilmemektedir.

Çocuklara Karne Hediyesi Olarak Ne Yapılmalı?

Çocuklara maddi olarak değil manevi olarak hediyeler vermek psikolojileri açısından daha faydalıdır. Çocuğun başarısının sevgi sözcükleriyle desteklenmesi, ona iltifatlar edilmesi çocuğa en pahalı hediyelerin veremeyeceği güven duygusunu vermektedir.

Farklı Ve Öğretici Karne Hediyeleri Nelerdir?

 1. Karne ödülü olarak tarihi geziler önerilmektedir. Tarihi gezintiler hem çocukların geçmiş tarihi òğrenmesine hemde kitaplar haricinde değişik mekanlar görmesine aynı zamanda merak duygusunun artmasına sebep olmaktadır. Çocuğun ilk defa gittiği bir mekanda değişik bir atmosfer soluması unutamayacağı bir ödüle sahip olması anlamına gelmektedir. Tarihi gezintiler hem ailece keyifli zamanlar geçirmek hemde öğrenmeye neden olur.
 2. Müzeler de tarihe yakından tanıklık etmek ve zihinde farklılık yaratmak için vazgeçilmez bir gezinti yeridir. Ülkemizin hemen hemen her şehrinde tarihimizin tanıtıldığı müzelere rastlamak mümkündür.

gift

 1. Dev akvaryumlar ülkemizde gün geçtikçe artmaktadır. Çocuklara su altının renkli dünyasını tanıtmaktan daha güzel bir faaliyet bulmak mümkün değildir.
 2. Hayvanat bahçeleri de hem eğlenceli hem öğretici hem de keşif ve merak duygusu uyandıran yerlerdir. Çocuklar farklı hayvanları yakından görüp tanıma şansı bulurlar. Hiç hayvanat bahçesine gitmemişse çocuk unutamayacağı bir ödüle sahip olmanın keyfini anılarında yaşayacaktır.
 3. Tiyatrolar ve sinemalar çocuklara hem sosyalleşme hemde toplum kuralları öğretme şansı yaratır. Eğitim ve kültür edinmeye yardımcı olan tiyatro ve sinemalar çocukların hayal dünyasının gelişmesine olanak tanır.
 4. Meslek eğitimi veren eğlence merkezleri de başka bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuk hem doyasıya eğlenirken hemde meslekleri yakından tanımış olmakla birlikte kendini o meslekte hayal etmesine neden olmaktadır.

Çocukların Karne Ödülü Olarak Bu tarz Aktivitelerde Birlikte Bulunmasının Faydaları

 • Çocuğun eğitim öğretim duygusu pekişir.
 • Çocuk ailesiyle zaman geçirmenin verdiği özgüvene kavuşur.
 • Çocuk karne coşkusunu doyasıya yaşamaktadır.
 • Çocuklar bir sonraki karnenin hayalini kurarlar.
 • Çocuktaki başarıyı kamçılar.

Çocuğa çok para harcanarak alınan pahalı karne ödülleri kullanım ömrü bitince kaldırılıp atılmaktadır. Çocuklar para nedir bilmezler umarsızca en pahalı oyuncakları yada materyalleri isteyebilirler. Böylelikle hem parasal olarak terbiye sağlanmış hemde bir sonraki karne için çocuk şevklendirilmiş olur.

YORUMSUZ

CEVAPLA