İleri Yaş Hamilelikleri

0
574

Koşullar uygun olduğunda neredeyse tüm bayanların hayali sağlıklı bir bebeğe sahip olmaktır. Bunun için hamilelik süresince hayatındaki tüm özgürlüklerden vazgeçebilecek, fiziksel ve ruhsal tüm değişikliklere göğüs gerebilecek olan kadın, bebeğini kucağına alacağı günün hayalini kurar. Ancak sağlık sorunları, yoğun çalışma temposu, maddi olanaklardaki yetersizlikler sebebiyle bebek sahibi olma planı ertelenebilmektedir. Bu durumda ise bayanların daha ileri yaşlarda hamile kalmaları ve bunun getirdiği problemlerle başa çıkmak durumunda kalırlar. Zira hamilelikte değişen koşullara uyum sağlama süreci ileri yaşlarda daha uzun sürebilmektedir.

Hamilelik İçin En İdeal Yaşlar

Hamilelik için bayanın çocuk sahibi olmayı en çok istediği, bu sürece en hazır olduğu dönem, hamilelik için en uygun yaştır aslında. Ancak uzmanlar kadınların doğurganlıklarının en üst seviyede olduğu yaş aralığının 21-30 yaşlar ar olduğunu belirtmekteler.

10544

Genel olarak 35 yaşına kadar hamile kalma ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirme ihtimali daha yüksektir. 35 yaş sonrasında ise yumurta olgunlaşma sürecinin bozulması dolayısıyla hamile kalabilme şansı ve bebeğin sağlıklı bir şekilde doğma ihtimali giderek azalmaktadır. 20-30 yaş arasında üreme maksimum seviyedeyken, 30-35 yaş arasında bu üreme hızı daha yavaştır, 35-40 yaş arasında ise her 5 kadından birisi çok istese de hamile kalamamaktadır.

İleriki Yaşlarda Hamile Kalma

Kırk yaşından sonra hamile kalma olasılığı çok düştüğünden düzenli bir cinsel hayat yaşansa da sağlıklı bir gebelik yaşanamamaktadır. Üreme hormonunun fonksiyonları yavaşlar, hamile kalındıktan sonra gebelik süreci çok daha ağır geçebilir. Normal yaşlarda hamile olanların gerçekleştirdiği çok basit günlük aktiviteleri yaşamak ileri yaş hamileleri için çok zor hatta imkansız olabilir. Gebeliğin yarattığı ruhsal ve fiziksel deformasyonlar yaşı ileri olan bayanlarda çok daha şiddetli olabilmektedir. Ancak tüm bunların tersi olarak, 40 yaş üzerinde hamile kalan ve sağlıklı bir bebek dünyaya getiren kadınların yaklaşık 100 yaşına kadar yaşayabildikleri de görülmektedir. 40 yaşında hala sağlıklı bir bebek doğuran kişi; diyabet, kanser, obezite ve kalp hastalığı gibi sorunları kesinlikle daha az yaşamaktadır.

İleri Yaş Hamileliklerinde Düşük Riski

İleri yaşlardaki bayanların sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeleri imkansız değil, ancak risklidir. Örneğin yirmili yaşlardaki bir hamilenin düşük riski %15 civarında iken 35 yaşındaki birisi için bu risk %30’lara çıkmaktadır. Bu yaşlarda özellikle ilk 12 hafta içinde bebek tutunamayıp düşmektedir.

İleri Yaş Hamileliği Erken Doğum Getirebilmekte

Uygun yaşlarda hamile kalanların %10’u erken doğum yaparken, ileri yaşlardaki gebelerin yaklaşık %15’i erken ve düşük kiloda bebek dünyaya getirmektedir. Özellikle gebelik süresince kanamalarla karşılaşan anne adayları, bebeklerini erken doğurmaktadırlar.

İleri Yaş Hamileliklerinde Down Sendromu Riski

Yaş ilerledikçe bebekte kromozom anomalikleri görülme olasılığı artmaktadır. 20 yaşındaki bir gebenin down sendromlu bebek dünyaya getirme ihtimali binde 1 iken, 40 yaş ve sonrasında bu risk binde 15’e kadar çıkabilmektedir.

 

 

 

 

YORUMSUZ

CEVAPLA