İkinci Çocuk İçin En Uygun Zaman

0
997

Bir çocuk sahibi olan anne, babalar bir süre sonra ikinci bir çocuk için planlar yapmaya, düşünmeye başlarlar. Ancak bunun için en uygun zamanın hangisi olduğu, ebeveynlerin hazır olup olmadığı, birinci çocuğun uygun yaş ya da gelişim evresinde olup olmadığı soruları kafaları karıştırmaktadır. Öncelikle bilinmesi gereken detay; herkesin kendisini ikinci bir çocuk sahibi olmak zorunda hissetmemesi gerektiğidir. Bir gelenek veya algı sonucunda koşullar uygun olmasa bile toplumumuzda birinciden sonra ikinci çocuğu düşünme eğilimi mevcuttur. Oysa ailenin kaç çocuğa sahip olmasının daha doğru olacağı tamamen kendi özel koşullarına bağlıdır.

Kimler İkinci Çocuğa Sıcak Bakmalıdır?

Çocuk; her şeyden önce sorumluluk duygusu, psikolojik hazırlık ve maddi imkan gerektirdiğinden ebeveynler kendi yaşam şartları düzleminde bu olayı değerlendirmelidirler. Çocuklar özellikle annenin üzerinde bir yük oluşturduğundan annenin iki çocuğa da yetecek sabrı ve özverisi olmalıdır.

ikinci-cocuk-icin-dogru-zaman-ne-2

Bu bağlamda annenin buna hazır ve istekli olması çok önemlidir. Ardından anne çalışıyorsa bebekle beraber işi bırakması gerekeceğinden maddi olarak, artan giderlere ve azalan gelire hazırlıklı olmak gerekir. Ayrıca birinci çocuğun öz bakım becerileri ve yaşama uyum konusunda bebeklik sürecinden çıkmış çocukluğa adım atmış olması gerekmektedir. Aksi halde annenin ikisine birden yetebilmesi mümkün olmayacaktır.

İkinci Çocuk Doğduğunda Büyük Çocuk Kaç Yaşlarında Olmalıdır?

Bir kardeşe sahip olmak için en uygun yaşın hangisi olduğu konusunda uzmanların çok farklı görüşleri bulunmaktadır. Bu sebeple her çocuğa uyabilecek kesin bir yargıda bulunmak yanlış olacaktır. Ancak çocuklar arasındaki yaş farkı arttıkça uyum ve kabul problemlerinin de arttığı bilinmektedir. Aralarında yaş farkı fazla olan çocuklarda kıskançlık daha fazla yaşanmaktadır ve beraber bir oyun oynama, ortak etkinlikler yapma ve bunlardan zevk alma ihtimali azalmaktadır. Bu sebeple büyük çocuk kendi başına oyun oynayabilecek, yemeğini yiyebilecek ve mümkünse tuvalet alışkanlığı kazanacak yaşa geldiğinde, diğer koşullar da uygunsa ikinci çocuk düşünülebilir. Örneğin 2-3 yaşlarındaki çocuğun anneye olan yükü bebekliğe oranla epey azalmıştır. 3 yaşına geldiğinde bir kardeşi olan çocuğun eve gelen yeni bebeği kabullenme, onunla vakit geçirme ve onu sevme ihtimali daha yüksek olabilmektedir. Bunun yanında 3-5 yıl sonra ikisinin arkadaş gibi aynı şeylerden zevk alma, birbirini anlama ve birlikte zaman geçirme ortamları da daha fazla olacaktır.

Bir Kardeşe Sahip Olacağı Bilgisi Ne Zaman Verilmelidir?

Çocuklar bir kardeş için hiçbir zaman hazır olmayabilirler. Bu sebeple kardeşi olacağını açıklamak için çocuğun doğmasını beklemek hiç de mantıklı olmayacaktır. Hamilelik kesinleştikten sonra, bebek yaklaşık 3-4 aylıkken büyük çocuğa bu haber verilmelidir. Ancak çok detaylı açıklamalar yapıp çocuğun kafasını karıştırmak yerine, sadece şuanda annenin karnında büyümekte olan ve kışın-yazın doğacak olan bir bebeğin olduğunu bilmesi yeterlidir. Kardeşi olacağı doğumdan ne kadar önce çocuğa söylenirse psikolojik olarak o kadar hazır olur.

YORUMSUZ

CEVAPLA