İkinci Çocuk Gerekli Midir?

0
949

Heyecanlı, mutlu, ancak zorlu geçen bir hamilelik sürecinin ardından dünyaya gelen ilk bebek, ebeveynler için paha biçilemez mücevher değerindedir. Sahip olunabilecek en değerli varlık olan bebek için en iyi, en güzel, en sağlıklı yaşam ortamı ayarlanmaya, oluşturulmaya çalışılır. Anne işinden ayrılır, uykusundan, özel zevklerinden, kişisel aktivitelerden feragat eder ve kendisini bebeğe adar. Ancak çocuk biraz büyümeye başladığında hem anne, baba hem de diğer aile büyükleri bebeğe bir kardeş gerektiği kaygısı içine düşerler. Çoğu zaman bu konu yüzünden tartışmalar, problemler yaşanır ve ikinci çocuk yapılmalı mı, ne zaman yapılmalı soruları kafa karıştırır.

bybo

İkinci Çocuğu Dünyaya Getirmek İle ilgili Yanlış Yargılar

Toplumumuzda var olagelen çoğu yanlış pek çok önyargı aslında ikinci bir çocuğu düşünmeyen genç çiftleri zor durumda bırakmaktadır. Örneğin “kardeşi olmayan çocuk ileriki dönemlerde hayatta tek başına kalır” şeklindeki kalıp yargı ebeveynleri zorlamaktadır. Ancak mantıklı düşünüldüğünde kardeşiyle çok iyi anlaşan, geçinen kişiler olduğu gibi, kanlı bıçaklı olanlarından sayısı hiç de az değildir. Bir kardeşe sahip olmak onunla anlaşabilineceğini ve yardımlaşacağını garanti etmez. Bir diğer yargı “yaşlandığımda çocukların birisi bize bakmazsa diğeri bakar” şeklindedir. 20-30 yıl öncesinden geleceği görebilmek imkansız olduğuna göre kimin kime ihtiyaç duyacağı ya da bakacağı hakkında tasarrufta bulunmak çok da mantıklı olmayabilir.

İkinci Bir Çocuk Dünyaya Getirmek Herkes İçin Şart Mıdır?

İkinci bir çocuk dünyaya getirmek tamamen anne ve babanın ortak kararı ve isteğiyle gerçekleşmesi gereken bir durumdur. Ebeveynlerden sadece birinin aşırı şekilde istemesi ve baskı uygulaması sonucu doğacak çocuk mutluluktan çok mutsuzluk ve huzursuzluk getirecektir. Ayrıca en kötü ihtimalle birinci çocuğa sağlanan koşulların ikinci çocuğa da sağlanabileceği ortamlarda çocuk dünyaya getirilmelidir. Bir çocuğa zar zor yetebilen maddi koşullarda ikinci çocuğu düşünmek çok da akıllıca olmayacaktır. Anne ve babanın maddi, duygusal, psikolojik sorunlar yaşadığı, günlük yaşamdaki basit konularda bile anlaşamadığı ev koşullarında ikinci bir çocuk hayatı çok daha zorlaştıracaktır.

İkinci Çocuğu Dünyaya Getirme Kararında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İkinci bir çocuk dünyaya getirme kararında; anne ve babanın her ikisinin de istiyor olması, maddi koşulların iki çocuk için yeterli olması, özellikle annenin psikolojik olarak ikinci bir çocuğun yüküne hazır olması, birinci çocuğun yaşı ve gelişim evreleri göz önünde bulundurulmalıdır. Ebeveynlerden her ikisinin de psikolojik olarak ikinci bir bebeğe hazır olması ve istekli olması hem hamilelik sürecinin hem de bebek doğduktan sonraki evrelerin daha kolay atlatılmasını sağlayacaktır. Özellikle doğumda ve sonraki ilk bir yıl maddi giderler artacağından ikinci bir çocuk olmadan önce bir miktar birikim yapmak iyi olacaktır. Aksi halde ihtiyaçlar karşılanamadığı zaman evde huzursuzluk ve anlaşmazlıklar artacaktır. İkinci bir çocuğa karar verirken göz ardı edilmemesi gereken hususlardan birisi de büyük çocuğun en azından kendi kendine yemeğini yiyebiliyor, oyun oynayabiliyor ve belki de tuvalet ihtiyacını karşılayabiliyor olması annenin yükünü hafifletecektir.

YORUMSUZ

CEVAPLA