Hamileyken Yüzmek Sakıncalı mı? Yararları ve Zararları Neler?

1
822

Özellikle sahil bölgelerinde yaşayan ve yüzmekten hoşlanan anne adayları, hamile kaldıklarını öğrendikleri andan itibaren doğuma kadar yüzüp yüzemeyeceklerini merak ederler. Gebelik döneminde anne adayının günlük yaptığı yarım saatlik yürüyüş veya ev ortamında basit egzersizler bile anne adayı için faydalıdır. Bunun için yüzmenin anneye veya karnındaki bebeğe bir sakıncası bulunmamaktadır. Tehlikeli, düşük riski taşıyan gebelikler dışında birçok uzman anne adaylarına yüzme, yürüyüş gibi egzersizleri önermektedir. Anne adayları için haftada iki üç gün kısa periyotlarda yüzmeleri yeterli olacaktır.

Anne Adayları Yüzerken Nelere Dikkat Etmelidir?

Yüzmek isteyen anne adayları öncelikle doktorlarına danışarak buna karar vermelilerdir. Haftada bir veya üç kere yüzmeye gidilebilir. Bunun yanı sıra kendilerini zorlayacak veya fazla yoracak şekilde yüzmekten kaçınmalılardır. Gebelik döneminde anne adaylarında sıklıkla kramp girmesi görülmektedir, bunun için sığ yerlerde yüzülmesi önemli bir kuraldır. Anne adayları için yüzme sadece kanama olması, düşük tehlikesi durumlarında sakıncalı olarak görülmektedir.  Yüzmeden önce basit ısınma egzersizleri yapılmalıdır. Bunun dışında anne adayı havuzda yüzmeye gidiyorsa hijyene önem vermelidir.

Hamilelikte Yüzmenin Faydaları

Hamilelik döneminde düzenli olarak yüzme, birçok sorunu engellemektedir. Bunların en başında gebelikte sık görülen bel ve sırt ağrılarına yüzme oldukça iyi gelmektedir. Anne adayları yüzerek rahatlar ve yorgunluk gibi psikolojik şikayetler azalır. Kilo artışını önlediği gibi özellikle normal doğum yapacak anne adaylarını doğuma hazırlamaktadır. Kaslar hamilelik boyunca çalıştığı için güçlenir ve anne adaylarının hareketleri çevikleşir. Aynı zamanda yüzen anne adaylarının kalp ve akciğerleri çalıştığı için bebek daha fazla oksijen almaktadır.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? adlı makalemizi okudunuz mu ?

1 YORUM

CEVAPLA