Hamileyken Balık Yağı Tüketmenin 5 Yararlı

0
411

Hamilelik süreci ile ilgili yapılan pek çok araştırma omega 3 olarak bilinen balık yağının hem bebek hem de anne için oldukça faydalı olduğunu ortaya koymakta. Omega 3, insan vücudu tarafından üretilmediği için dışarıdan alınması gereken ihtiyaçtır. Bu nedenle balık yağının düzenli olarak kullanılması önemlidir.

1-Balık Yağı, Bebeğin Göz ve Beyin Gelişimini Destekler

Omega 3 olarak bilinen balık yağı, henüz gelişim aşamasında olan fetüsün göz gelişimini desteklemektedir. Bebeğin daha küçükken eksiksiz bir şekilde balık yağı tüketimi ile desteklenmesi ileride göz sorunu yaşamasına da engel olacaktır. Bunun yanında balığın ve balık yağının beyin gelişimi için ne kadar faydalı olduğu da unutulmamalıdır.

2-Balık Yağı, Gebelik Zehirlenmesinin Önüne Geçer

Gebelik sürecinde, anne adaylarının başına gelebilecek en rahatsız edici sorunlardan biri de gebelik zehirlenmesidir. Şiddetli yükselen tansiyon ve protein kaybının balık yağı kullanımı ile azaltılabileceği uzamanlar tarafından kanıtlanmıştır. Preeklampsi olarak bilinen hastalık için balık yağı düzenli olarak kullanılırsa gebelik zehirlenmesi ortadan kalkacaktır.

3-Balık Yağı, Doğum Sonrası Depresyonu Önlemektedir

Doğum sonrası depresyon, hamilelik sürecinin sonunda bayanların sıkıntı çektiği sorunlardan biridir. Özellikle bebek dünyaya geldikten sonra hem bebekle ilgilenmek hem de depresyonu aşmak oldukça zordur. Hamilelik başladığı andan itibaren balık yağı tüketirseniz doğum sonrası depresyonu önlemiş olursunuz. Düzenli kullandığınız takdirde hem bebeğiniz için hem de sizin için oldukça faydalı olan balık yağı, doğum sonrasında da faydasını gösterecektir.

4-Balık Yağı, Anne Sütünü Arttırmaktadır

Hamilelik sürecinin sonunda bayanların en büyük sıkıntısı sütlerinin az gelmesi ya da geç gelmesidir. Düzenli beslenme ile geçirilmeyen hamileliğin sonunda muhakkak süt sorunu baş göstermektedir. Bu sorunun önüne geçebilmek içinse muhakkak balık yağı tüketilmelidir.

Hamileliğin 3.ayından itibaren balık yağı tüketilmeye başlanırsa emzirme dönemi geldiğinde yeterli miktarda sütünüz olacaktır.

5-Balık Yağı, Bebeğin Kansere Yakalanmasını Önler

Yapılan araştırmalar, balık yağının bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini göstermektedir. Buna bağlı olarak bebekte meydana gelebilecek prostat kanseri ya da meme kanserine de engel olmaktadır. Bebeğin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi aynı zamanda tüm enfeksiyonlardan da korunmasını sağlayacaktır.

YORUMSUZ

CEVAPLA