Hamilelikte Yapılan Egzersizlerin Faydaları Nelerdir?

0
851

Hamilelik, her anne adayının hem zorlu hem de çok keyifli geçirdiği bir süreçtir. Bu dönemi en rahat ve sağlıklı şekilde bitirebilmek için ise spor yaparak hayatımıza hareket katmak son derece önemlidir. Hamilelikte egzersiz yapmak ve hamilelikte yapılan egzersizlerin faydaları oldukça kritik bir öneme sahiptir.

Hamilelikte Yapılan Egzersizlerin Faydaları

Egzersiz yapmak sadece anne adayı için değil, aynı zamanda bebekler için de oldukça önemlidir. Bu sayede kaslarınız sürekli çalışır halde olacağından doğumunuz da daha rahat geçecektir. Böylelikle bebekler daha sorunsuz ve anneler daha rahat bir doğum süreci geçirerek hamileliği sonlandıracaklardır.

Egzersiz yapma düzeni sürekli hayatında olan bir anne adayıysanız, bu durum sizler için çok daha rahat geçecektir. Vücut egzersiz hareketlerine alışkın olacağından ve uygun spor hareketleriyle vücudunu yönlendirmeyi biliyor olacağından, hamilelik sürecinden önce de anne adaylarının spor yapmaları bu nedenle çok önemlidir ve faydası oldukça büyüktür. Ancak, spordan uzak bir yaşam sürüyorsanız ve spora başlayamadan hamile kalmışsanız, bir anda egzersiz hareketlerine yüklenmek ve vücudu zorlamak da çok uygun düşmeyecektir. Bu tür durumlarda anne adayları doktorlarına başvurarak yapabilecekleri egzersizleri doktor kontrolünde belirlemeli ve daha çok tempolu yürüyüşler ile spor yapmaya başlamalıdır.

hamilelikte egzersiz (3)

Hamilelikte egzersiz yapmak vücudu daha zinde tutacak ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bunun haricinde kan dolaşımınızı düzenleyerek daha sağlıklı ve diri bir vücuda sahip olmanız da sporun en güzel getirilerinden biri olacak karşınıza çıkacaktır. Hamilelik süresince hanımların yemeğe olan aşırı düşkünlükleri normalin üzerinde bir kilo alımına sebebiyet verebildiğinden, egzersiz yapan anne adaylarının kilo kontrolü daha etkin olacaktır. Normal doğum yapmayı planlayan anneler için ise, rahim kaslarının hareket ediyor oluşundan dolayı egzersiz yapmak normal doğumu kolaylaştıracaktır. Ayrıca, egzersiz yapmak bel ağrısı çekilme riski büyük olan neredeyse tüm hamileliklerde, güçlendirilen kaslar sayesinde daha az ağrı yaşanmasına imkanlı tanıyacaktır.

Hamilelik esnasında yapılan tüm egzersizler “kesinlikle” doktor gözetiminde yapılmalıdır. Yanlış yapılan herhangi bir hareketin bebeğe ve anneye zarar vereceği unutulmamalıdır. Yapılan egzersizler, hamilelik esnasında sıkça rastlanan bacaklardaki şişliği azaltmada ve kabızlık gibi boşaltım sistemi rahatsızlıklarında rahatlama gibi etkilerde bulunmaktadır.

Hamilelikte Egzersiz Yaparken Neler Yapılmalı, Neler Yapılmamalıdır?

Hamileler için en uygun spor yüzmektir. Yüzme hemen her kası çalıştırdığından vücut için oldukça etkilidir. Aynı zamanda düzenli olarak yürüyüş yapmak hem açık havada kendinizi daha iyi hissetmenizi, hem de bacak ve rahim kaslarınızı rahatlatmanızı sağlayacaktır.

hamilelikte egzersiz

Fitness açısından egzersiz hareketleri yapılacaksa, kondisyon bisikletinde vücudu fazla yormadan spor yapmak da çok etkilidir. Başka herhangi bir hareket yapılacaksa kesinlikle öne doğru eğilinmemeli, çömelerek bir hareket yapılmamalıdır. Bel bölgesi hamilelikte en çok zorlanan vücut bölümünden biri olduğundan, bu bölge ile ilgili bir hareket yapılırken ani dönüşler yapılmamalı ve hamileliğin son dönemlerine yaklaşıldığında sırtüstü yatılmamalıdır.

Yatar pozisyonda yapılan bir egzersiz sırasında iki bacak aynı anda yukarı kaldırılmamalıdır. Herhangi bir hareket yapılırken kalça fazla bükülmemeli ve dinlenme sırasında mümkün mertebe bacaklar kalça hizasından yukarıda olacak şekilde ve bir destek yardımıyla istirahat edilmelidir.

Egzersiz hareketleri yapılmaya ilk başlandığında çalışılan süre 10 dakika civarlarında olmalıdır. En fazla 3-5 kere tekrarlanarak yapılması gereken bu egzersizler, vücut spora alıştıkça ortalama 20 dakikaya kadar çıkarılarak tamamlanmalıdır.

Kesinlikle unutulmamalıdır ki, yapılan egzersiz hareketlerinden herhangi bir tanesi vücutta bir ağrı oluşmasına sebebiyet veriyorsa, egzersiz yapılması bırakılmalıdır. Özellikle de baş ağrısı, nefes darlığı, halsizlik, yürüme zorluğu, düzensiz ve hızlı kalp atımı, erken doğum riski gibi durumlarda egzersiz yapmayı kesinlikle bitirmek gerekmektedir.

YORUMSUZ

CEVAPLA