Hamilelikte Varis Sorunu Ve Tedavisi

0
558

Hamilelik dönemi bir bayanın ruhsal ve fiziksel olarak en büyük ve köklü değişiklikler yaşadığı dönemlerden birisidir. Alınan fazla kilolardan, değişen hormonsal dengeden ve ruhsal durumdan dolayı çoğu zaman sorunlu geçen bu süreçte alınacak önlemlerle deformasyonu en aza indirmek mümkündür. Ancak bu önlemlere hamilelikten önce veya hamilelik öğrenildiği anda başlamak esastır.

Hamilelikte En Sık Karşılaşılan Sorunlar Nelerdir?

 1. Hızlı duygusal değişim
 2. Değersizlik hissi
 3. İyi anne olup olamayacağı kuşkusu
 4. Ağlama nöbetleri
 5. Kontrolsüz öfke

fft99_mf3532705

 1. Kendini çirkin hissetme
 2. Kilo alımı
 3. Hareket kısıtlılığı
 4. Çabuk yorulma
 5. Vücudun belli bölümlerinde çatlaklar
 6. Kahverengi lekeler
 7. El ve ayak şişkinliği
 8. Varis oluşumu

Varis Nedir Ve Hangi Sebeplerle Meydana Gelir?

Varis vücuttaki tüm damarlarda ortaya çıkabilecek olan, ancak çoğunlukla el ve bacaklarda oluşan, genişlemiş ve büklümler haline gelmiş damarlardır. Varisin oluşmasının en temel nedeni çok fazla ayakta kalmak ve bacakların ağır vücudu taşımakta zorlanmasıdır. Genel olarak kilolu insanlarda karşılaşılsa da nadiren de olsa uzun süre ayakta kalan zayıf kişilerde de görülmektedir. Uzun zaman ayakta kalmak ve yürümek alt bedene ve özellikle de bacaklara baskı yaptığında o bölgedeki damarlar basınçtan dolayı genişler. Varis oluşumunda temel sebeplerden diğerleri genetik yatkınlık, yaş ilerledikçe damarların esnekliğini kaybetmesi, uzun süre doğum kontrol hapları kullanmak gibi sebepler de varise sebep olabilmektedir.

Neden Hamilelikte Varis Oluşur?

Hamilelik döneminde alınan ekstra kilolara vücut ve özellikle de bacaklar alışkın olmadığından bir anda gelen aşırı yük bacak damarlarını genişletir ve varis oluşmasına sebep olur. Ayrıca hamilelik vücuttaki kan hacmini yükselttiğinden ve bacaklardan pelvise doğru olan kan akışını düşürdüğünden bacaklarda varis meydana gelir. Özellikle yaz aylarında hamilelik yaşayanlarda varis ihtimali daha yüksektir. Zira sıcak hava ile damarlar genişler, ağrı, şişlik ve kramplarla beraber varis meydana gelir.

Varis Olmaması İçin Hangi Önlemler Alınmalıdır?

Varis olmaması için hareketsiz yaşamdan vazgeçilmeli, kısa süreli, sık yürüyüşler yapmak ve özellikle bacak hareketlerine ağırlık vermek gerekir. Ancak en önemlisi hızlı kilo alıp vermekten ve vücudun alışık olduğundan çok da fazla kilo almaktan kaçınmak gerekmektedir. İş gereği ayakta kalmak durumunda olanların yüksek topuklu ayakkabılardan vazgeçilmesi, daha çok ortopedik ayakkabıların giyilmesi önerilmektedir.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis oluştuktan sonra tedavi ettirmeye çalışmak çok uzun süreli ve zahmetli bir iştir. Var olan varislerin giderilmesi için üretilen pek çok sayıda krem piyasada bulunmaktadır. Bu kremlerin varisleri bitirmesi değil, ancak görünümü azaltması mümkün olabilmektedir. Varis tedavisinde uygulanan klasik cerrahi müdahaleler anestezi ile uygulanmakta ve kesin çözüm sunmaktadır. Ancak çok aşırı damar genişlemesi ve ağrılar yoksa cerrahi müdahale tercih edilmemektedir. Cerrahi müdahale dışında Lazer sisteminin uygulandığı modern varis tedavisi bulunmaktadır. Bu yöntemle lazer enerjisi kullanılarak hasarlı damarlar kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Lazer sistemi her hangi bir olumsuz etki de yapmadığından en modern, en sık tercih edilen yöntemdir.

 

 

 

YORUMSUZ

CEVAPLA