Hamilelikte Ultrason Nedir Ve Etkileri Nelerdir?

0
809
Hamilelikte Ultrason Nedir

Hamilelikte ultrason rahim içine ses dalgaları gönderilmesiyle yapılan bir tarama işlemidir. Bu ses dalgaları yankılara dönüşür, yankılar ise görüntü formuna dönüşerek bebeğinizi ve konumunu gösterir. Kemik gibi sert dokular daha fazla yankı yaptığından beyaz görünürken daha yumuşak dokular ise gri görünür. Bebeğinizi çevreleyen amniyon sıvısı ise ultrasonda siyah görünmektedir. İlk ultrason genellikle en heyecanlıdır, bebeğinizi ilk kez görürsünüz. Belirli aralıklarla hamilelik boyunca ultrason tekrarlanır.

Hamilelikte Ultrason Güvenli Midir?

Anne adaylarının en merak ettiği sorulardan biridir. Ultrason yıllardır uygulanmaktadır ve doğru şekilde uygulandığı sürece herhangi bir zararı olduğu saptanmamıştır. Ancak uzman bir sağlık personeli tarafından yapılmaması gerekir. Ayrıca ultrason gerekli durumlarda ya da bebeğinizin gelişiminin takibi için gereken haftalarda yapılmalıdır. Gereksiz yere yapılması önerilmiyor. Yapılan çalışmalarda yaygın kanıların aksine ultrasonun bebeklerde çeşitli anormalliklere ya da sorunlara neden olduğu saptanmamıştır. Gereken taramalar haricinde ne zamanlar yapılacağı doktordan doktora değişir.

Hamilelikte Ultrason Ne İçin Kullanılır?

Hamileliğin dönemlerine göre hamilelikte ultrason yapılma amacı değişir. Bunlar şu şekilde özetlenebilir:

 • Bebeğin kalp atışını kontrol etmek için kullanılır.
 • Dış gebelik olup olmadığının kontrolü sağlanır.
 • Kanama olduğu durumlarda kanamanın nedenini saptar.
 • Bebeğinizi ölçerek hamileliğin kaç haftalık olduğunu belirlemekte kullanılır.
 • Ense kalınlığı taraması ile bebeğinizde Down Sendromu riski olup olmadığını belirlemek için kullanılır.
 • Kan tarama testleri anormal çıktığında nedenini saptamak için kullanılır.
 • Amniyosentez gibi testler uygulanırken bebeğin konumunu belirleyerek testlerin uygulanmasına yardım etmek de kullanılır.
 • Bebeğinizin organlarının normal gelişip gelişmediğinin kontrolünde kullanılır.
 • Spina bifida gibi çoğu anormallikler ultrason ile teşhis edilir.
 • Belirli aralıklarla bebeğinizin büyümesini ölçmek için kullanılır.
 • Cinsiyetin belirlenmesinde kullanılır.

Hamilelikte Ultrason Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Ultrason Nedir

Hamilelikte ultrason uygulanmadan önce karın bölgenize suda çözünebilir bir jel uygulanır. Bu jel sizin için zararlı değildir, kıyafetlerde leke bırakmaz. Bu jel üzerinden ultrason cihazının aparatı karnınızda nazikçe gezdirilir. Gönderilen ses dalgaları vücut içinden yankılanır ve bebeğinizin görüntüsü formuna dönüşür.

Hamileliğin erken dönemlerinde ultrasondan önce birkaç bardak su içmeniz gerekebilir. Mesaneniz dolu olduğunda ses dalgaları rahime daha iyi ulaşarak daha net görüntü alınır.

Hamilelikte Ultrason Ne Zaman Yapılır?

İlk trimesterde, altıncı ya da yedinci haftada bir erken tarama yapılabilir. Bu her durumda yapılmamaktadır, kanama ya da ağrınız varsa istenir.

İlk ultrason genelde 11-13. haftalarda yapılmaktadır. Bunun sonrasında tahmini olarak doğum yapacağınız tarih belirlenir.

Diğer bir tarama ise NT taraması yani ense kalınlığı taramasıdır. 11-14. haftalar arasında yapılması gerekir. Doğruluğun artırılması için ultrasonun yanında kan testi de istenebilir.

Hamileliğin ikinci trimesterinde 20.hafta civarlarında ultrason yapılarak bebeğinizin normal büyüyüp büyümediği kontrol edilir. Eğer 20.hafta ultrasonunda görüntülerden gereken bilgiler alınamadıysa bu tarama 23.haftada tekrarlanır.

Üçüncü trimesterde doktorunuz 28-40. haftalar arasında bebeğinizin büyümesini gözlemlemek için ultrasonlar isteyecektir.

 

 

YORUMSUZ

CEVAPLA