Hamilelikte Uçağa Binmenin Zararları Var Mı?

0
386

 

Bebeğini yurt dışında doğurmak isteyen veya hamileliği sürecinde uçak seyahati yapmak zorunda olan annelerin en sık karşı karşıya kaldıkları korku bebeklerinin bu yolculuk sırasında zarar görüp görmeyeceğidir. Hiç şüphesiz hava yolu, kara yolu ve diğer ulaşımlardan çok daha hızlı ve daha güvenlidir. Bu güven ve hızlı ulaşım imkânı hem kolay hem de cazip bir yöntem olmasına rağmen elbette bazı riskler vardır. Ama anne adayları endişelenmemeli ve hava yollarına durumlarını bildirerek, olası riskleri en minimum düzeye indirmelidirler.

En Fazla Kaç Haftalık Gebeliğe Kadar Uçağa Binilebilir?

Uzmanlar hamilelerin uçak yolculuğu yapmalarında her hangi bir risk olmadığını, hamileliğin bir sağlık sorunuymuş gibi algılanmaması gerektiğini önemle vurgulamaktadırlar. Fakat buna rağmen uyulması gereken bazı kurallar ve hava yolu şirketlerinin belirlediği bazı prosedürler vardır. Bir kadın, gebeliğinin 28. haftasına kadar riskli bir gebelik geçirmediği takdirde rahatlıkla hava yolu ulaşımını tercih edebilir. Gebeliğin 28. hafta ile 36. hafta arasındaki kısmında doktordan alınan izin belgesi gerekmektedir. Bu belgede doktor, anne adayının rahatlıkla uçuş yapabileceğini, herhangi bir sağlık sorununun ve gebelik riskinin olmadığını belirtmelidir. Doktordan alınan izin belgesi en fazla 7 gün önce alınmış olabilir, 7 günden daha eski belgeler hava yolu şirketleri tarafından kabul edilmemektedir. 36 haftayı geçen gebeliklerin her an doğum riski olduğu için uçağa binmesi tehlikelidir. Bu durum izin belgesi dahilinde olsa bile hava yolu şirketlerince yasak olarak kabul edilir.

Uzun Süreli Uçak Yolculuklarının Bebek İçin Riski Var Mıdır? Bu Riskleri Minimum Düzeye İndirmek İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Hamileliğin her safhasında belirli riskler vardır. Riskleri en çok arttıran faktörler şeker, tansiyon ve kalp hastalığı gibi bireyin kendisinde mevcut olan hastalıklar ve erken doğum olasılığı veya düşük riski gibi gebeliğe bağlı olan durumlardır. Bu şekilde rahatsızlığı olan kişiler kesinlikle bu durumlarını doktor kontrolü altına alarak, önceden hava yolu şirketine bildirmelidirler. Eğer hava yolu şirketinin o şekilde bir hizmeti söz konusuysa acil sağlık hizmeti talep edilmeli ve mutlaka ineceğiniz bölgedeki acil bir durum söz konusu olursa başvurabileceğiniz sağlık kurumları sorgulanmalıdır. Uçaklarda türbülans riski olduğu için koltuğa sağlam bir şekilde oturmakta fayda vardır. Yolculuk sırasında karın ve bacak bölgesini sıkacak, vücutta kan pıhtılaşmasına sebep olacak sıkı kıyafetler giymekten kaçınmak gerekir. Sürekli oturmak kan dolaşımını bozduğu için mümkün olduğunca sık sık kalkıp yürüyüş yapmakta fayda vardır. Özellikle uzun süreli yolculuklarda hamile kadınların karşılaştığı bir diğer sorun uzun süreli susuzluktur. Kesinlikle su alınımına dikkat edilmelidir. Eğer uçak içerisinde yan yana boş iki koltuk varsa, uçak personeliyle konuşulup o koltuklara geçiş talep edilebilir. Böylelikle yana doğru uzun oturularak ayakların yere sallanmaması ve oluşabilecek dolaşım sorunlarının önüne geçilmesi sağlanabilir.

YORUMSUZ

CEVAPLA