Hamilelikte Topuk Çatlakları Nasıl Geçirilir?

0
652

Hamilelik meşakkatli olmasına rağmen anneler için unutulmaz bir deneyimdir. Karnınızda kendi çocuğunuzu taşımaya başlamanız, artık gerçek bir aile olacağınız anlamına gelir. Sırf bu yüzden hamileliğin yan etkileri annelerin gözünde pek de ehemmiyet taşımaz. Sabah bulantıları, sık sık tuvalete çıkmak ve vücutta meydana gelen çatlaklar da cabası… Özellikle doğum arefesinde karnın iyice gerilmesi sonucu deride çatlaklar oluşabilir. Bu çatlakları geçirmek için kullanabileceğiniz birçok krem mevcut. Peki ya ayakta çıkan topuk çatlakları için ne yapmalı?

Öncelikle hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız bu süreç esnasında ayağınıza nelerin olabileceği konusunda fikir sahibi olmanız gerekir:

  • Şişme
  • Topuklarda ve ayak parmaklarında ağrılar
  • Kuru, çatlak topuklar

Gebelikte topuk çatlakları neden olur?

Hamilelik esnasında vücudunuzda meydana gelen köklü değişiklikler, ayakta oluşan bu çatlakların temel sebebidir. Karnınızdaki minik yavrunun ağırlığı da artık sizin vücudunuza bindiği için yürüyüş şekliniz değişir, ayaklarınız da dolaylı olarak daha fazla yıpranmaya başlar. Ayağa uygulanan yüksek basınç sonucu topukta çatlamalar meydana gelebilir.

Genelde topuklar yeteri kadar nemlendirilmediği için çatlaklar oluşur. Bu yüzden hamilelik esnasında iyi bir nemlendiriciyle ayaklarınızı sık sık ovalamanın çok faydasını görebilirsiniz. Bununla birlikte daha rahat ayakkabılar giymek, evin içindeyken çorap giymeyerek ayağı havalandırmak gibi yöntemler de işe yarayabilir. Eğer hamilelik esnasında kendi ayağınızı ovalamayacak durumda olursanız, bir yakınınızdan sizin için bunu yapmasını rica edebilirsiniz.

Ayaktaki kan dolaşımının düzenli bir şekilde sağlanması için doğru ayakkabı seçimi çok önemlidir. Magnezyum sulfattan oluşan karışımlar da ayaktaki çatlakların giderilmesine yardımcı olacaktır. Gün içinde çok fazla yürümemek de çatlakların oluşmasını engellemede önleyici bir rol üstlenebilir. Sıcak suyla ovalamak, hafifçe masaj yapmak gibi yöntemleri de mutlaka yapılacaklar listenize dahil etmelisiniz.

YORUMSUZ

CEVAPLA