Hamilelikte Sigara Tüketim

0
616

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için hayatının 9 ayını, onu iyi yetiştirebilmek için de hayatının tamamını feda eden anneler için bebek, çocuk sorumluluğu çok fazladır. Hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren yaptığı hareketlere, çalışma koşullarına, yaşam standartlarına, yediğine, içtiğine dikkat etmek durumunda olan anne adayının hayatı baştan sona değişmektedir. Bebeğin sağlığı için özellikle de sigara ve alkol gibi bireylerin bağımlı olduğu kullanımlardan vazgeçmeleri gerekir. Bu ise düşünüldüğü kadar kolay olamamaktadır. Zira 5-10 yıldır sigara kullanan bir bayan hamileliğini öğrendiğinde hemen sigarayı bırakamayabilir. İşte bu durumda da bebeği kaybetme veya hasta bir bebek dünyaya getirme riski ile karşı karşıya kalır.

Sigaranın Zararları

Sigaranın içeriğinde bulunan nikotin, kurşun, zift, karbon monoksit ve bunlar gibi çok sayıdaki zararlı madde; üst solunum yolları, bronşlar, akciğerler ve kana etki etmektedir. Kana karıştığında ise vücuttaki tüm organlara yayılır, solunum sistemine, kalp ve damarlara zarar verir. Sağlıklı, normal bir kişide bir hafta gibi kısa sürede etkisini gösterebilen sigara, özellikle yaşlı ve hamilelerde bu etkileri neredeyse iki katına çıkarabilmektedir.

 

Hamilelikte Sigaranın Etkileri

Hamilelikte kullanılan sigara hem anne adayında hem de bebekte zararlı etkilerini çok hızlı bir şekilde gösterebilmektedir. Zira hem kadın hem de bebek en hassas dönemlerindedir. Sigaranın 1 tanesi bile çok zararlı olmakla beraber, günlük içilen sigara sayısı arttıkça olumsuz etkileri de artmaktadır. Sigara içen anne ayları bebeğin sağlığını direkt olarak tehlikeye atmaktadır. Anne karnında bebek ölümlerinin ve düşüklerin en önemli sebeplerinden birisi anne adayının sigara ve alkol kullanımıdır. Gebelikte sigara hamilelikte-sigarakullanımı; bebeğin su kesesinin erken açılmasına, bebeğin eşi olan plasentanın yanlış yere yerleşmesine, dış gebeliğe, hiper tansiyona ve düşüğün habercisi olan şiddetli kanamalar sebep olabilmektedir. Bunların dışında yapılan araştırmalar sigara kullanan bayanların bebeklerinin kullanmayanlara oranla daha az kiloda oldukları, boylarının daha kısa olduğunu göstermektedir. Zaten annenin sigara alışkanlığı yüzünden sağlıksız bir ortamda gelişip doğan bebeklerde ani bebek ölümleri yaşanma olasılığı yüksektir ve bu bebekler huzursuz ve huysuz bir bebeklik dönemi geçirirler.

Sigara İçen Anne Adaylarının Bebeklerinde Sıklıkla Görülen Anormallikler?

Sigara kullanan kadınların bebeklerinin akciğerleri daha az gelişir, ileriki yaşlarda astım ve akciğer rahatsızlıkları yaşanma olasılığı daha yüksek olur. Sigara bebeğin beyin gelişimini de olumsuz etkilediğinden bebekte zeka geriliği, öğrenme güçlüğü, algılama problemleri ve davranış bozuklukları ile karşılaşılması muhtemeldir.

Sigara Hamilelikten Ne Kadar Süre Önce Sigarayı Bırakmalıdırlar?

Anne olmayı düşünen bir bayanın mümkünse hamilelikten en az 4-5 ay önce sigarayı bırakmış olması ve daha önceden içilen sigaranın zararlı etkilerini vücuttan atabilmek için hafif tempoda spora yürüyüşe başlaması gerekir. Araştırmalar; sigarayı gebelik döneminden önce veya gebeliğin ilk 3 ayında sigarayı bırakanların bebeklerinin genel sağlığının ve doğum zamanının hiç sigara içmeyenlerin bebeklerine yakın olduğunu göstermektedir.

 

YORUMSUZ

CEVAPLA