Hamilelikte Oluşan Çatlaklıklar Nasıl Giderilir

0
477
Çatlaklık
Çatlaklık

İster hamile olsun, ister olmasın her kadının en korkulu rüyalarından biri de göbek ve bacak bölgesinde oluşan çatlaklık meselesidir. Hoş bir görüntü oluşturmayan ve vücudun ten renginden farklı olarak belirgin beyaz çizgiler, birçok kadını psikolojik olarak etkilemektedir. Çatlaklıkların oluşmasının en temel nedeni ise hızlı kilo alıp hızlı kilo verme durumudur. Durum böyle olunca hamilelikte kadınların en korkulu rüyalarından biri haliyle çatlaklıklar oluyor. Tabii bu çatlaklıkların oluşmasında sadece kilo almak ve vermek tek neden değildir. Anneniz veya ablanızdan size geçmiş olabilir. Irsi bir özelliği olan bu çatlaklıkların esmer kadınlarda daha az belirgin, beyaz tenli kadınlarda ise çok daha belirgindir.

ÇATLAKLIK GİDERMENİN YÖNTEMLERİ

Hamilelik sürecinde olan kadınların bu çatlaklıkları tam anlamıyla engellemesi mümkün değildir, lakin yapılacak bazı basit işlemler ile bu durumun önüne geçilebilir. Hamilelik esnasında bol sıvı tüketimi en önemli meselelerden biridir. Bunun dışında hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk günler zaman dilimi dahiline doktorunuza danışarak, çatlaklık önleyici kremler ile ilgili tavsiye alıp, belirtilen kremler ile çatlak oluşabilecek bölgelere krem masajı yapmak çatlakların ilerlemesini ve büyümesini önleyecektir. Bunun dışında sıcak su ile duş almak çatlakların artmasına sebep olacağından ılık su ile duş almaları önerilir.

Ilık su ile aldığınız duşlarda vücudunuzda çatlak oluşabilecek bölgelere küçük el hareketleri ile masajlar yaparak çatlak oluşumunu engellersiniz. Hatta kısa süreli soğuk su ile yapılan duş vücudunuzda şok etkisi yaparak derinizin gerilmesine yol açar. Böylece çatlaklıklara karşı etkili bir önlem almış olursunuz. Bunların dışında badem ve bebek yağları ile yapılan masajlarda çatlaklara karşı etkili olduğu bilinen yağ türleridir. Unutmayın hanımlar, bir çatlağın oluşum sürecinde yapacağınız işlemler, çatlakları yok etmek için yapılan çalışmalardan daha zahmetsiz ve kolaydır.

YORUMSUZ

CEVAPLA