Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

0
505

Bayanların hamileliği sırasında en sık yaşadıkları problem olan mide yanması, hamile bayanlar için oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. Anne adaylarının uykudan dahi uyanmasına sebep olan bu sıkıntı ağıza gelen acımsı bir tat ile özellikle de hamileliğin ilk üç ayında çok fazla görülmektedir. Bazı anne adaylarında sadece gebeliğin ilk üç ayında değil tüm gebeliği kapsayan süreç boyu da sürmektedir. Bu durumun altında yatan sebepler iyice araştırmalı ve doktor kontrolünde uygun bir tedavi yöntem, bulunmalıdır.

Hamilelikte Mide Yanmasına Sebep Olan Faktörler

Hamilelikte mide yanmasının en büyük sebebi vücutta meydana gelen hormonsal değişimlerdir. Mide yanması ve mide ekşimesi olarak da tanımlanan bu problem boğazın yanmasına dahi neden olur. Vücuda giren besinlerin geri gelmesi sonucu acı tat ile hamile bayanlara sıkıntı veren bu sorunun diğer bir sebebi de baharatlı, asitli yiyeceklerdir.  Aşırı kahve ve çikolata tüketimi, sosis, salam, sucuk gibi kızartılan yiyecekler, hardal, sirke gibi ekşimsi soslar da mide yanmasını tetiklemektedir. Hamilelikte mide yanmasının sebebi ise bebeğin yerleşmesi için ana rahminin büyümesi ve genişlemesi ile mideye yaptığı baskıdır. Annelik hormonu adı da verilen progesteron hormonu da mideyi baskılayarak yanmalara neden olmaktadır.

Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Geçer?

Anne adaylarının gebelik sırasında mide yanmalarını geçirmek ya da en az seviyeye indirmesi için yapılması gerekenlere göz atabilirsiniz

 • Yemekleri sıcak olarak değil ılık şekilde tüketmeye dikkat ediniz
 • Gıdaları birden ve bütün yutmak yerine iyice çiğneyerek yutmalısınız
 • Mümkün olduğunda yemek esnasında içecek ya da su tüketmemelisiniz
 • Size yabancı olan, daha önceden yemediğiniz tatlıları yemeyiniz
 • Az az porsiyonlarla ancak sık bir şekilde yemek yiyiniz
 • Ağır yemekler ve hamur işlerinden kaçınınız
 • Asitli içecekler içmeyiniz
 • Kahvaltı öğününü kesinlikle atlamayınız
 • Akşam yemeklerini en geç saat yedide yemeyi ihmal etmeyiniz
 • Midenizi kesinlikle uzun süre boş bırakmayınız
 • Hamilelik egzersizleri yaparak sindirim sisteminizi rahatlatınız

Hamilelikte Mide Yanmasına İyi Gelecek Öneriler Nelerdir?

Hamile bayanların hamilelik boyu kimyasal içerikli ilaçlar kullanması kesinlikle önerilmez ancak anne adayına dokunmayan yalnızca hamilelerin kullanabildiği mide rahatlatıcı ilaçlar mevcuttur. Uzman doktora danışılarak alınan bu ilaçlar mide yanmasına iyi gelecektir.  Genellikle şurup ya da çiğneme tabletleri olarak alınan bu ilaçlar bebeğe de zarar vermemektir. Lif açısından zengin olan besinler de hamilelikte mide yanmasının giderilmesine yardımcı olur.

Hamilelikte Mide Yanmasının Zararları

Anne adaylarının mide yanması sorunu yaşaması sağlıklı beslenmelerini de engellemektedir. Mide yanması problemine sahip olan hamilelerin iştahı kapanacağından bebeğin de gıdasız kalmasına sebep olabilir. Bu durumda bebek yeterince beslenemez ve anne karnında gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayamaz. Bu duruma en kısa sürede çözüm yolu bulmak en faydalı karar olacaktır.

YORUMSUZ

CEVAPLA