Hamilelikte Makyaj Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

0
457

Gebelik sürecinin kadınların yüzüne doğal bir ışıltı getirdiği evvelden beri söylenir, ancak çoğu hamile kadın hamilelik döneminde cildinin kurumasından ve vücutta meydana gelen şişkinlikten yakınır. Hamilelikte vücudun salgıladığı hormonlardan dolayı gözlerde yorgunluk emareleri belirebilir. Yüzde ve diğer bölgelerde oluşabilen siyah noktalar, sivilce ve kızarıklıklar da cabası.

Oysa günlük rutin haline getirebileceğiniz ufak makyaj seanslarıyla güzelliğinizi hamilelik döneminde de koruyabilmeniz mümkün. Tabii bunu yaparken mümkün mertebe sade bir makyaj yapmak şartıyla. Aşağıdaki tavsiyelere kulak vermeniz de mutlaka gerekli:

Değişen cilt tipine gören makyaj malzemeleri kullanın

Hamilelik hormonları cildinizi normalden daha yağlı veya kuru hale getirebilir. Eğer çok kuruysa nemlendirici kullanmalısınız. Aksine çok yağlı bir cildiniz varsa pudra bazlı makyaj malzemelerini tercih ederek nemlenmeyi önleyebilirsiniz.

Sülfatsız saç bakım ürünlerini tercih edin

Bileşenleri arasında sülfat maddesi bulunan saç bakım ürünleri kullanmamanız tavsiye edilir. Bunun yerine protein içeren şampuanları tercih etmenizde fayda olacaktır. Üstelik hamilelik sürecinde salgıladığınız hormonlar yüzünden saçlarınız eskisinden daha sağlıklı ve gür çıkabilir. Dolayısıyla kuaför ve saç bakım merkezlerine gitmenize de gerek kalmayabilir.

Güneşten korunmayı ihmal etmeyin

Cildiniz hamilelik döneminde daha bir hassaslaşacağı için UV ışıklarından mümkün mertebe kaçınmak zorunda kalabilirsiniz. Öğlen saatlerinde, güneşin en tepede olduğu vakitlerde mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmayın. Güneş koruma faktörlü nemlendiricileri kullanarak zararlı ışınlardan kendinizi koruyabilmeniz de mümkün. Olabildiğince doğal ürünler kullanmaya ve kimyasalları vücudunuza bulaştırmamaya özen gösterin, yeter.

Baygın bakan gözlere elveda

Eğer kendinizi yorgun hissetmediğiniz halde hala daha bitkin gözükmenize yol açan gözlere sahipseniz, çeşitli göz kremi ürünlerini satın almanın vakti gelmiş demektir. Göz torbalarına süreceğiniz bu kremler siyah noktaları örtmekte de gayet başarılı sonuçlar verecektir.

YORUMSUZ

CEVAPLA