Hamilelikte Karnın Sertleşmesi

0
26303

Hamilelik döneminde fiziksel ve psikolojik olarak kişi de birçok değişiklik görülür. Bunlardan biri de karnın sertleşmeye başlamasıdır. Özellikle doğumun son aylarına girilmesiyle görülen karın sertleşmesi ve kasık ağrıları sıklaşır, hatta anne adaylarını rahatsız edecek boyuta kadar gelebilir. Bebeğin büyümesiyle birlikte rahimde büyümeye ve genişlemeye başlar ve karın bölgesine baskı yapar. Karında sertleşme olmasının nedeni ise, karnın ve midenin bu baskıdan dolayı gerilmesidir. Bu oldukça normaldir bu yüzden anne adaylarının endişelenmesine gerek yoktur. Fakat gün içinde sık sık kasık ağrısı yaşanması ve karında fazla sertleşme olması erken doğumun belirtisi olabilir. Böyle bir söz konusu olduğunda anne hemen doktora başvurmalıdır. Çünkü erken doğum belirtisi olan, kasık ağrılarının sıklaşması ve karında meydana gelen sertleşme ciddi sorunlara yol açabilir. Sertleşmenin arttığı dönemlerde anne adayları çok fazla hareket etmemeli, yorulmamalı ve ağır şeyler kaldırmamalıdır. Karında sertleşmenin yanında, kusma, mide bulantısı gibi eşlik eden durumlar yaşanıyorsa doktora başvurulmalıdır. Buda kasılmalar gibi erken doğumun belirtisi olabilir ve gerekli önlemlerin alınması gerekebilir.

Gebelik Sırasında Karındaki Sertlik Önemli Midir?

Hamileliğin ilk evresinde ve ilerleyen dönemlerde, özellikle doğuma yakın haftalarda, anne adaylarında zaman zaman kasık ve karın ağrılarıyla karşılaşır. Bu ağrılar birçok şeyden kaynaklanıyor olabilir. Bu ağrıların bir kısmı zararsızdır ve tedaviye ihtiyaç yoktur fakat bir kısmı anne için oldukça zararlıdır, tedavi gerektirir hatta doktorunun gerekli görmesi halinde hastaneye yatış bile yapılabilir. Bunun yanı sıra, hissedilen sertliğin ve kasılmaların direkt olarak hamilelikle bir ilgisi de olmayabilir. Anne adayında; mide ülseri, apandisit, safra kesesi iltihabı gibi durumların olması da bu sertlik ve kasılmalara neden olabilir. Bu nedenle durumun iyice araştırılması, hamilelikle ilgisi olup olmadığı tespit edilmelidir.

Hamilelikte Karnın Sertleşmesi2

Gebelikte Karın Sertleşmesi Neden Olur?

  • Bebek rahimde büyür, bu nedenle bebek büyüdükçe rahimde büyüyecektir. Rahimin büyümesi karına baskı yapar. Bu baskı karın ve mide bölgesini gerer. Sertliğin en büyük sebebi de aslından bundan kaynaklanır.
  • Hamileliğin 6. Ayından itibaren sertlik başlar. Bunun nedeni ise; bebeğin iskelet oluşumunun gelişmeye başlaması ve genişlemesidir. Bebeğin iskeleti geliştikçe anne karnında ki sertlikte artacaktır.
  • Zayıf anne adaylarında sertleşme 3. Ayda hissedilip, şikâyet edilen bir durum olmasına rağmen, kilolu anne adayları ise hamileliklerinin son 3. Ayına girdiklerinde sertleşmeyi hissetmektedirler.
  • Braxton Hicks Kon traksiyonları ise sahte doğum sancısı olarak adlandırılır ve rahimde meydana gelir. Bu durum karında sertlik hissedilmesine neden olur. Anne adayı açısından herhangi bir sorun teşkil etmez.

Karında Ki Sertleşme Ve Kasık Ağrıları Erken Doğumun Habercisi Mi?

Gün içinde 6 ya da 8 kez düzensiz aralıklarla bebeğin hareket etmesinden dolayı, şiddetli olmayan kasılmalar ve sertleşme hissedilmesi normaldir. Fakat kasılma ve sertleşmeler düzenli şekilde olmaya başladıysa erken doğumun habercisi de olabilir. Erken doğum ise; gebeliğin 36. Haftası tamamlanmadan bebeğin doğmasıdır. Kasılmalar, anne adayında adet sancısına benzer bir şekilde ortaya çıkar. Bunlara eşlik eden; vajinal akıntı, pozisyon değiştirmekle geçmeyen bel ağrısı, karından aşağıya doğru bir baskı hissi, bağırsak krampları, bir saat içinde 4’ten fazla kasılma olması erken doğum belirtileri arasındadır.

YORUMSUZ

CEVAPLA