Hamilelikte Hangi Bitki Çayları Zararlıdır?

0
505

Bitki çayları son zamanlarda hemen hemen herkesin evine girmiş durumda. Her derde deva olan bitki çaylarını herkes farklı bir amaç için kullanıyor. Zayıflamak için kullananlar var, güzellik maskeleri olarak kullananlar var fakat ilaç yerine kullananların sayısı çoğunlukta. İnsanlar ilaçlardan daha çok bitki çaylarına güveniyorlar. Bitki bu zararı olmaz diye düşünerek bolca tüketiyorlar. Özellikle hamile bayanlar ilaç kullanamadıklarından, kafeinli ve asitli içecekler tüketemediklerinden dolayı bolca bitki çayı tüketiyorlar.

Bitki Çayları Ne kadar Masum?

Bitki çaylarının yararları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bitki çaylarıyla ilgili bilinmeyen ya da göz ardı edilen şey ise zararlı olabileceğidir. Bazısının çok kullanımda bazısının ise bazı kişiler ve hastalıklar üzerinde zararları vardır. Bazı bitkiler kilo verdirirken aynı zamanda tansiyonu kötü etkiler. Bazıları gribe karşı korurken alerji yapabilir. Örnekleri çoğaltmak mümkündür. O yüzden bitki çaylarını tüketmeden önce yararını zararını iyi araştırmak gerekir. Bazen hiçbir zararı olmayan bir bitkinin hamile bayanların üzerinde birçok zararının olduğu gözlenmiştir. Bu yüzden hamile bayanların bu konuya özellikle dikkat etmeleri gerekir.

Hamilelikte Hangi Bitki Çayları Zararlıdır 2

Hamilelikte Yararlı Olan Bitki Çayları Nelerdir?

Hamileler yoğun stres ve sinir altındadırlar. Kendilerini daha çok yorgun hissederler. Melisa ve papatya çayları tam onlara göredir. Bu iki çayın sakinleştirme ve uyutma gibi özellikleri vardır. Mide bulantısına iyi gelen elma ve zencefil çayı hamileler tarafından en çok tercih edilen çaylar arasındadır. Acerola ise düşüğü engelleyici, doğumu kolaylaştırıcı etkisinden dolayı hamilelere önerilir. Doğum yaklaştıkça artan ağrılar ve kasılmalar içinde lavanta çayı ve yağı önerilir. Kansızlığı olanlar içinde ıhlamur en iyi kan yapıcılardan biridir. Anne adayları bu tip sorunları olduğunda bitki çaylarını kullanırlar. Bu bitkilerin zararı yoktur. Fakat günlük 2 bardaktan fazlası doktorlar tarafından önerilmez. Bu iki bardakta ardı ardına tüketilmemeli, günün farklı saatlerinde tüketilmelidir. Çünkü bitki çaylarının aynı zamanda ortak özelliklerinden biri de rahatlatmadır ve fazlası ya da ard ardına içilmesi erken rahim açılmasına sebep olabilir.

Hamilelikte Zararlı Olan Bitki Çayları Nelerdir?

Anne adayları çoğunlukla kulaktan dolma bilgilerle ya da gebelik öncesi bildikleriyle bazı bitki çaylarını kullanmaya devam ederler. Fakat bazı bitkiler düşüğe sebep olurken bazıları erken doğuma sebep olabiliyor. Boğaz ağrısı geçsin diye içilen adaçayı erken rahim kasılmalarına ve düşüğe neden oluyor. Çok yararlı bir bitki olan maydanozu kadınlar iltihap giderici olarak kullanırken aynı zamanda söktürücü etkisinden dolayı düşüğe neden oluyor. Maydanoz yemeklerde az miktarda kullanılabilir. Diğer rahim kasılmaları yapıp da düşüğe sebep olan bitkiler; sinameki, keten tohumu, ahududu, kekik, karanfil, tarçın, ökseotu, safran, kimyon, fesleğen, yasemindir. Aleo vera bitkisi de rahim kasılmalarına, rahim içi kanamalara ve düşük yapma riski taşıyan bitkilerden biridir. Birçok güzellik ürününün içinde vardır. Anne adayları bütün güzellik ürünlerini kontrol edip öyle kullanmalıdırlar. Krem ya da makyaj malzemesi deyip geçmemek gerekir. Çünkü bunlarda kana karışıp oradan da kan yoluyla bebeğe geçebilirler. Özellikle ahududu çayı halen ebeler tarafından doğum başlatmak üzere kullanılıyor. Bu yüzden sadece çayına değil bitkisini de tüketmemek gerekiyor. Henüz bilinmemekle birlikte bazı bitkilerinde sakat doğuma sebep olduğu biliniyor. Bu yüzden anne adayları bu konuda daha hassas davranmalıdırlar. Doktora danışmadan kulaktan dolma bilgilerle kesinlikle bitki çayı kullanmamalıdırlar.

YORUMSUZ

CEVAPLA