Hamilelikte güzellik ve bakım önerileri

0
319
hamilelikte güzellik önerilerii hamilelikte bakım nasıl olmalı

Hamilelik stresli bir dönem. Özellikle ilk hamilelik ise. Çünkü çok farklı duyguları yaşayacak ve fiziksel olarak da çok farklı değişikliklere tanık olacaksınız. Bu sizi ister istemez olumlu veya olumsuz etkileyecek. Çünkü karnınızda bir canlı taşıyacak ve ona 9 ay boyunca gözünüz gibi bakmanız gerekecek. Tabi bununla birlikte kendinize de bakmak isteyecek, zaman zaman bundan şikayet edeceksiniz. Kendiniz ile ilgilenemediğinizi ve hamilelikte güzelliğinizi kaybettiğinizi düşüneceksiniz. Bunların hepsini daha önce başkaları yaşadı. O nedenle daha fazla stres yapmanıza kesinlikle gerek yok. Bu yazımız da sizlere Hamilelik döneminiz de güzelliğinizi kaybetmemeniz ve güzelliğinize güzellik katmanız için yapmanız gerekenleri yazacağım. Tavsiyelerimi yazımın sonuna kadar okumanızı öneririm.

hamilelikte güzellik önerilerii hamilelikte bakım nasıl olmalı

HAMİLELİKTE SAÇ BAKIMI NASIL OLMALI?

Hamilelik döneminde saçınızı boyatmayı düşünüyorsanız bunu bir süre ertelemeniz gerektiğini söylememiz lazım. Çünkü saç boyalarının içerisinde P-feniledediyamin maddesi bulunmaktadır. Gebelik süresince alımı çok sakıncalı olan P-feniledediyamin maddesi bebeğin gelişimini doğrudan etkileyebilir. Ayrıca P-feniledediyamin maddesi saç bakım kremlerinde, şampuanlarda da bulunabilir. Tavsiyemiz bu tarz ürünleri almadan önce kontrol etmeniz. Peki ne kullanacağım? diye düşünürseniz; doğal sabunları kullanmanızı önereceğiniz. Saçlarınız için ise doğal zeytinyağlı sabun!

DUŞ ALIMINIZI ARTIRMANIZ DA FAYDA VAR..

Hamilelik döneminde gerçekleşen büyük hormon değişiklikleri ve ter bezlerinin normalden daha fazla çalışması sonucu duş ihtiyacınız normal olarak artacaktır. Duş almanız sizi bu nedenle rahatlatacaktır. Bu arada banyo kapınızı kilitlemeyin. Çünkü hamilelik süresince acil durumlar yaşayabilirsiniz.

DİŞ BAKIMINIZI SIKLAŞTIRIN! 

Hamilelik döneminde en çok şikayet edilen konulardan biriside dişlerdir. Hamilelikte sık sık diş çürümesi görülebilir. Ayrıca dişler için çok önemli olan flüor maddesi gebelik boyunca azalır. Bu nedenle diş bakımınızı sık sık yaptırmanızı öneririz.

VAJİNAL AKINTILARA DİKKAT!

Gebelik şikayetlerinin yine olmazsa olmazlarından birisi ”vajinal akıntılar”. Tabi bunları renk ve koku olarak sınıflandırmamız gerekir. Çünkü vajinal akıntılar genel olarak bizlere doğum ile ilgili bilgi vermektedir. Yoğun miktarda yeşil ve sarı renkli, kötü kokusu olan akıntı  gelirse doktora vakit kaybetmeden gitmekte fayda vardır. Anne adayları kendilerini daha rahat hissetmeleri için günlük ped kullanabilir.

 

YORUMSUZ

CEVAPLA