Hamilelikte Elektronik Sigara Kullanımı

0
555
hamilelikte elektronik sigara kullanımı, hamilelikte sigara kullanımı, gebelikte elektronik sigara zararları

Sigara kullanımı gerek hamilelik olsun gerekse normal yaşantımızda maddi ve manevi olarak bizler için çok zararlıdır. İçerisinde yaklaşık olarak 4000 farklı zehri barındıran bu ”kanser çubukları” kullanımı gün geçtikçe azalmakta ve tedavileri artmaktadır. Sigara tiryakisi olan her 3 kişiden 2 si sigarayı bırakmayı gerçekten arzuluyor. Bununla birlikte çoğu kişi artık sigarayı bırakmak için kuruluşlara başvuruyor. Bu başvurular, sigarayı bırakan insan sayısı ile birlikte ortaya ”nikotin sakızları” ve ”elektronik sigaralar” çıktı. Elektronik sigaraların kullanımı bir hayli yaygınlaştı. Çünkü içimi ve kullanımı neredeyse aynı sigara gibiydi. Bununla birlikte maddi boyutunun uygun olması, kokusunun normal sigaralara göre az olması insanları cezbetti…

hamilelikte elektronik sigara kullanımı, hamilelikte sigara kullanımı, gebelikte elektronik sigara zararları

ELEKTRONİK SİGARA SANILDIĞI KADAR MASUM MU?

Kesinlikle hayır. Çünkü elektronik sigaralar ile ilgili son dönemlerde haberlerde ortaya çıkan ”patlama” konusu bulunmakta. Bu ciddi bir mesele. Bununla birlikte elektronik sigara kullanımında ortaya çıkan buhar, dengesiz nikotin alımları gibi sorunlarda farklı konular elbette.

HAMİLELİKTE ELEKTRONİK SİGARA KULLANIMI ZARARLI MIDIR?

Kesinlikle evet. Her ne kadar zararsız gibi gözükse de içerisinde en önemlisi nikotin barındırıyor. Ki bunun dozajını her ne kadar ayarlayabildiğiniz konusunda bilgi verseler bu tam öyle olmuyor. Buharlar ciğerleriniz de sorunlar yaşatabiliyor. Ayrıca gebelikte elektronik sigara kullanırken bu cihazın patlaması durumunda size ve karnınızda ki çocuğa gelebilecek zararları düşünebiliyor musunuz?

ELEKTRONİK SİGARA KULLANIMI ZARARLARI NELERDİR?

Normal sigaralar ile birebir aynı zararlara sahiptir diyebiliriz. Nikotin ölçümleri sabit değildir ve güvenilmez. Fazla nikotin alımında sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Ayrıca içerdiği ek tatlandırıcılar ve maddeler ile bebek gelişimi olumsuz etkilenebilir. Sadece nikotin değil, setaldehit, kurşun ve nikel gibi zehirli metaller, formaldehit gibi kanserojen maddeler de içerirler. Bu sizler ve karnınızda ki bebek için çok tehlikelidir.

Sigara illetinden kurtulmak istiyor olabilirsiniz. Bunun için farklı yollara başvurabilirsiniz. Bu gerçekten çok doğru bir karar. Ancak bunun için elektronik sigaraya başvurmak çok sakıncalı bir durum. Çünkü bağımlılığın her türlü yanı zararlıdır. Bağımlılıklarımızı bir kenara bırakmak, kim içiyorsa içsin kendimizi ve karnımızda ki bebeğimizi düşünmek en önemlisi. Bugüne kadar ne kadar sigara içtiniz? Ne kadar vaktinizi harcadınız? Ne kazandınız? Ya kaybettikleriniz..

 

 

YORUMSUZ

CEVAPLA