Hamilelikte Bebeğin Hareketlerinin Azalması

0
16722

Anne karnında ki bebek, 8. ve 9. Haftalarda başlar fakat çok küçük olduğu için anne adayları bu hareketi hissedemezler. Ancak ultrason da görmek mümkün olur. Bebek hareketlerinin hissedilmeye başladığı dönem 16 ile 20. Hafta arasıdır. 24. ve 28. Haftalar arasında bebeklerin en hareketli olduğu dönemdir, ancak hareketler genellikle kısa süreli ve düzensizdir. Özellikle 34.haftadan sonra hareketlerde bir azalma meydana gelir. Zayıf kadınlar ise kilolu olanlara göre bebeğin hareketlerini daha çok hissederler. Bebeğin hareketlerinde azalma olması her zaman kötü bir durum olduğu anlamına gelmez ancak azalma hissedildiğinde doktora başvurarak ultrasonografi, NST (nonstres test) yaptırmanız gerekebilir. Özellikle riskli bir gebeliğe sahipseniz düzenli olarak doktor takibi yapılması oldukça önemlidir.

Bebeğin Hareketleri Sağlığı Hakkında Bilgi Verir mi?

Bebeğin hareketlerinin hissedilmesi, iyi olduğuna dair en önemli gösterge sayılmaktadır. Anne adayının bu durumu kendisinin kontrol edebilmesi oldukça avantajlı bir durumdur. Endişelendiği zamanlar da sürekli doktora gitmesini gerektirmez.  Bebeğinizin hareketleri her zamanki sıklığında olursa korkmanıza gerek yok demektir. Özellikle 28.haftayı doldurduysanız her gün mümkün olduğunca aynı saatlerde ve karnınız tok olduğunda yan yatarak yarım saat hareketlerini sayabilir ve bir süre sonra günde ortalama kaç kez hareket ettiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bebeğinizin eskiye göre daha az hareket ettiğini düşünürseniz bir süre daha takip etmeye devam edin. Ancak bu durum uzun süre devam ederse mutlaka doktora başvurun. Bebeğin hareketinin azalması her zaman kötü bir durumun habercisi değildir. Fakat yine de doktorun kontrol etmesi gerekir.

Bebeğin Hareketlerinin Azalmasının Nedeni Nedir?

Bebeğin 12 saatte 10 kereden az tekmelemesi durumu, hareketin azalması olarak değerlendirilebilir. Anne adayının kullandığı, kuvvetli sakinleştiriciler, ağrı kesici gibi ilaçlar, alkol, sigara bebeğin kanına karışıp daha az hareket etmesine neden olur. Sigara ve alkol kullanımı bebekler üzerinde doğrudan etkilidir.
Hamilelikte Bebeğin Hareketlerinin Azalmasıı

Bebeklerin hareketlerinin azalması ya da hiç olmaması durumu, nadiren de olsa bebekte yaşanan bir sinir sistemi veya kaslarla ilgili bir sıkıntı olduğunu gösterebilir. Hamileliğin son ayında görülen bebek hareketlerinin azlığı da; bebeğin büyümesi ile rahim içinde ki hareket alanının daralmasından kaynaklanır. Ancak hareket azlığı, her zaman için bebekten kaynaklanmaz. Annenin içinde bulunduğu durumda bebeğin hareketlerin de azalmaya yol açabilir, annenin yorgun olması, düzenli beslenmemesi, içinde bulunduğu ruh hali gibi birçok neden sıralanabilir.

Hamilelikte Bebek Hareketleri Azalırsa/Yavaşlarsa Ne Yapılmalı?

Bebeğin hareketlerinin azalması asla göz ardı edilemeyecek bir durumdur.  Mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Uygulanacak yöntemler ise bebeğin kaç haftalık olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterir.

Bebeğiniz 24 haftadan küçükse;

Bebeğin hareketleri 16. ve 18. Haftalar arasında hissedilmeye başlar. Eğer 24 haftaya kadar bebeğinizin hareketini hissetmediyseniz, doktora başvurup ultrason ile bebeğinizin sağlık durumunu kontrol ettirmelisiniz.

Bebeğiniz 24 ile 28 haftalık olmuşsa;

Doktorunuz size tam bir gebelik muayenesi yapacaktır. Bu muayenede bebeğin büyümesine ve gelişimine sizin de idrarınızda protein olup olmadığına ve tansiyonunuza bakılır.

Bebeğiniz 28 haftadan büyükse;

Yukarıda ki uygulamaların yanı sıra bebeğinizin kalp atış hızına da bakılarak tam bir hamilelik kontrolü yapılmalıdır. Bebeğin 20 dakika boyunca kalp atış hızları izlenir. Özellikle 32. Haftaya girildiğinde 12 saat içerisinde bebeğinizin hiç hareket etmediğini fark ederseniz vakit kaybetmeden doktorunuza gitmelisiniz.

Bebek hareketleri bir kez azalan anne adaylarının çoğu normal bir gebelik dönemi geçirir ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirir.

 

YORUMSUZ

CEVAPLA