Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanılır Mı?

0
580

Hamile anneler birçok şey için kaygılanırlar. Bunlardan biri de ağrı kesicilerdir. Hamilelikten önce düzenli kullanılan ilaçlar, hamilelik depresyonunda kullanılan antidepresanlar, diş ağrıları ve tedavisi, geçmek bilmeyen baş ağrıları, doğum yaklaştıkça artan bel ve sırt ağrıları, çok yoğun olan mide bulantıları ve kusmalar için kullanılan ilaçlar hamilelerin ortak sorunlarıdır. Kimi doktor bir kısmının kullanılmasına izin verirken kimi doktor izin vermez.

Hamilelikte Ağrı Kesicilerin Zararları

Halk arasında ‘ağrı kesiciler’  masum ilaçlar olsa da hekimlerce her ilaç doktor kontrolünde alınmalıdır. Özellikle hamilelikte her şey önemli iken ilaç konusu çok daha önemlidir. Hamile olduğu bilinmeden kullanılan ilaçlar kesinlikle doktora söylenmelidir. Hamilelikte kullanılan ilaçlar anne ve bebekte ciddi sorunlara yol açabilir. Anne ve bebeğin organlarına zarar verebilir ve bebeğin organ oluşumunda eksik organa kadar zararı olabilir. Kullanılan ilaca göre bazı durumlarda doktorlar gebeliği sonlandıra bilebilirler. Doktor kontrolünün dışında ilaç kullanılmamalıdır.

Hangi İlaçlar Kullanılır?

Doktorlar hamileliğin özellikle ilk 3 ayında düşük tehlikesinden dolayı herhangi bir ilacın kullanımını önermezler. Daha sonrasında ise gebe dayanamayacak duruma geldiyse parasetamol ve asetominofen türevi ilaçların kısa süreli ve az miktarda kullanılmasına izin verilir. Bu ilaçlar parol, minoset, vermidon türü ilaçlardır. Her ne kadar asprinde bu grubun içinde olsa da trombosit agregasyonunu bozduğu için kullanımı özellikle son 3 ayda önerilmez. Çünkü bu kanama başladığında kan akışını daha da hızlandırarak kan kaybına sebep olabilir. Doktorlar bebek aspirinini çok fazla olmamak kaydıyla anne adaylarına tavsiye ediyorlar. Anne adayları her ne kadar bu tür ilaçları birbirlerinden duysalar da doktorlarına danışmadan asla kullanmamalıdırlar.

Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanılır Mı

Ağrı Kesici Sınıfları

Yapılan araştırmalar sonucunda Dünya Sağlık Örgütü ağrı kesicileri vücuda olan zararlarına göre sınıflandırmıştır. A: Kontrollü çalışmalarda risk görülmemiş. B: İnsanda risk gösterilmemiş. Yani insanda yeterli çalışma yok demektir. C: Risk olmadığı kanıtlanmamış. Bu tür ilaçlar kar-zarar durumuna göre kullanılmalıdır. D: Riskle ilgili bulgular var. X: Gebelik sırasında kesinlikle kullanılamaz. Anne adayları ilaç kullanmaya karar verdiklerinde, kullanacakları ilacın hangi sınıfa girdiğine bakıp buna göre kullanmalıdırlar.

Hamilelikte İlaç Kullanımı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Anne adayları ilaç kullanımında direnç gösterirler. Parasetamol ve asetominofen türevi ilaçları kullandıklarında yarar göremezlerse doktorla görüşmek yerine ilaç kullanmamayı tercih ederler. Unutulmamalıdır ki hamilelikte bile olsa her hastalığın bir çözümü vardır. Doktorlar ilaç verirken hastanın durumuna bakarlar ve kar- zarar durumuna göre ilaç verirler. Eğer rahatsızlığımız hat safhada ise bunun için verilebilecek ilaçlar vardır. Şiddetli ağrılarda migren ağrısı gibi verilebilen antibiyotikler vardır. Anne adayları ilaç kullanmayarak bebeklerini korumaya çalışırlar ama gebenin sağlığının çok kötü etkilendiği durumlarda doktor kontrolünde ilaç gruplarına bakılarak ilaç kullanılmalıdır. Başka uzmanların verdikleri ilaçlar kullanılmadan önce kesinlikle kadın doğum uzmanıyla görüşülmelidir.

YORUMSUZ

CEVAPLA