Hamilelik Süresince Cinsel İlişkiye Girmenin Faydaları

0
731
Hamilelikte Cinsellik
Hamilelikte Cinsellik

Ülkemizde birçok kadın hamile kalınca 9 ay gibi uzun bir süre ve doğum sonrası süreç içerisinde eşleriyle birlikte cinsel ilişkiye yanaşmıyorlar. Bebeğe veya gebeliğe zarar gelir düşüncesiyle hareket eden kadınların bu konuda doktorlarından bilgi almaları önemlidir. Çünkü doktorunuz aksi durumu belirtmediği sürece cinsel ilişkiye girmenizde bir sıkıntı yoktur. Sadece cinsel ilişkiye girerken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bunlar daha yavaş hareket ile cinsel birliktelik. Kadının bedenini zorlamayacak pozisyonlar filan olmalıdır.

UYKUSUZLUĞU GİDERİR

Gebelik sürecinde olan birçok kadın uykusuzluk problemi çekerler. Bu konuda size en büyük yardımı dokunacak olan şeylerden biri ise cinsel birlikteliktir. Çünkü cinsel birliktelik sonrası orgazm olan kadının bedeni prolaktin hormonu salgılamaya başlar ve bu da uyumanızı sağlar.

AĞRILARINIZA İYİ GELİR

Cinsel birliktelik iki kişinin bedeninin birbirine değmesinden daha büyük bir etkinliktir. Şöyle ki, cinsel birliktelik yaşayan çiftlerden kadının bedeninde oksitosin adı verilen sevgi hormonu salgılanır. Bu hormon ağrıları engelleme ile ağrı eşiğini daha yükseğe taşıyarak daha az acı hissetmenizi sağlar. Böylece ağrılarınızı daha az hissedersiniz.

HEM BEBEĞİNİZİN HEM KENDİ SAĞLIĞINIZI KORUMAYA ALIR

Cinsel ilişki esnasında vücut tam takır işleyen bir fabrikaya dönüşür. Çalışmayan herhangi bir hücre veya noktamız kalmaz. Bu nedenden dolayı cinsel ilişki esnasında vücudumuz hastalıklar karşı antikor üretir. Bu antikor üretiminden dolayı hastalıklara karşı daha bağışıklı oluruz.

ALTINIZA KAÇIRMANIZI ENGELLER

Gebelik esnasında bedeninizde meydana gelen büyümeden dolayı, birçok kadın gibi altınıza kaçırma gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Güldüğünüzde veya öksürdüğünüzde mesane kontrolünüzü tam sağlayamadığınızdan altınıza kaçırabilirsiniz. Cinsel ilişki ile beraber özellikle orgazm esnasında pelvik kaslarınız kasılır. Böylece mesane kontrolünüzü daha yüksek bir seviyede kontrol edebilirsiniz.

RUH SAĞLIĞINIZI DÜZENE SOKAR

Gebelik birçok kadında farklı etkilere yol açmaktadır. Hormon salgılanmasından dolayı kimisi sürekli sevinçli olurken, kimisi sürekli sinirli olabiliyor. Cinsel ilişki ile beraber hem endorfin hem de oksitoksin hormonu salgılar bu iki hormon hem sevgiyi arttırırken hem de ruh halinizin daha düzenli olmasına yardımcı oluyor.

Siz gebe bir kadınsanız ve kocanız ile birlikte geçireceğiniz cinsellikten kaçınmak yerine doktorunuza danışarak bu konu hakkında bilgi almanız hamilelik sürecinizin daha iyi gitmesi için oldukça faydalı olacaktır.

YORUMSUZ

CEVAPLA