Hamilelik Sürecinde Nezle Hastalığı

0
461
nezle hastalığı
nezle hastalığı

Hamilelik sürecinde kadınların bünyeleri ve bağışıklık sistemi ne kadar sağlam olsa da yine de hastalıklara yakalanmaktan kurtulamama durumları oluyor. Tabii bu durum göz ardı edilmesi gereken bir şey değil. Sonuç olarak kendi sağlığınız kadar bebeğinizin sağlığından da sorumlusunuz. Hamilelik sürecinde en çok görülen hastalıklardan biri olan Nezle hastalığına karşı nasıl bir yol izleyeceğinizi biliyor musunuz peki? Bilmiyorsanız bu yazımızı okumanızda fayda olacaktır.

İlkbahar aylarını yaşadığımız şu günlerde toplumun büyük bir çoğunluğunun yakalandığı Nezle hastalığı hafif seyreden ve grip hastalığı ile çok sık karşılaştırılan bir hastalık türüdür. Nezle, vücudumuza havanın girdiği burunlardan girer. Burnumuz havayı solur ve vücuda toplarken, özellikle sonbahar mevsiminde artan havada bulunan virüsler ve tozları da soluruz. Bu virüsler ve tozlar ya burunda ya da solunum borusuna yerleşerek orada çoğalmaya başlarlar. Nezle olduğumuzda bağışıklık sistemimiz hemen bu virüsleri vücuttan atmak için reaksiyonlar gösterir. Bu reaksiyonlar, hapşırmak, aralıksız burun akıntısı olarak gözlemlenebilir. Ağır bir hastalık olmayıp sene içinde 4 ya da 5 kere olacak şekilde vücutta kendini gösterebilir. Bulaşıcı bir hastalıktır.

Nezlenin Belirtileri Nelerdir?

Nezle olan birisi yemek yemeyi istemez. İştahı kapalı olur. Az biraz yemek yiyecek olsa dahi bu besinleri yutarken güçlük çeker. Nefes alış verişleri normal zamana göre daha yavaş olur. Burun akıntısı sürekli olur. Ateşli bir hastalık değildir. Bazı durumlarda hafif ateşli veya ateşin yükseldiği görülebilir. Herkeste her zaman görülmez yalnız bazı durumlarda ishal olma durumu gözlemlenebilir.

Nezle Tedavisi Nasıldır?

Nezle olduysanız eğer, kendi yöntemlerinizle nezle hastalığını büyük oranda etkisiz hale getirip sağlıklı günlerinize kavuşabilirsiniz. Örneğin, bol miktarda sıvı tüketmeniz gerekmektedir. Çünkü vücudunuzun bağışıklık sistemi nezle virüsleri ile mücadele ederken takviyeye destek duyar. Ateşiniz varsa bu ateşi düşürmek için soğuk bant yöntemini kullanabilirsiniz. Bol miktarda meyve ve sebze tüketmeniz gerekmektedir. Burun tıkanıklığı için burun açıcı spreyler kullanabilirsiniz. Tedavi esnasında ilaç kullanımı gerektirecek kadar ağır bir durum söz konusu değildir. Yine de ilaç kullanmak istiyorsanız doktorunuza başvurup öyle kullanmanız gerekmektedir.

Nezleden Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Nezle olmak istemiyorsanız hayatınızda bazı değişiklikleri yapmanız gerekmektedir. Bol bol meyve sebze tüketin. Her gün düzenli egzersiz yapın. Gün içerisinde yapacağınız 1 saatlik yürüyüş sizi birçok rahatsızlıktan kurtaracaktır. Sigara içiyorsanız eğer, nezle olduğunuzda sigara içmeyi o süre içinde kesin. Dayanamıyorsanız eğer nikotin isteğini gidermek için patlıcan gibi sebzeler yiyebilirsiniz. Ellerini her zaman yıkayın. Hijyeni korumaya çalışın.

YORUMSUZ

CEVAPLA