Hamilelik Sonrası Giyim Önerileri

1
1313

Hamilelik dönemi, bir bayanın hayatındaki en karmaşık, en değişken, hem en zor, hem de en kolay dönemdir. Duygusal, psikolojik ve fizyolojik açıdan en çok değişikliğin yaşandığı dönem olan hamilelik bu değişime alışması gereken bayan için zorlu bir süreçtir. Anne adayı birçok karmaşık duyguyla başa çıkmaya çalışırken baba adayının hayatında pek fazla bir şey değişmez. Bu nedenle çoğu zaman baba adayları eşlerini anlamak konusunda problem yaşarlar. Kadınlarda iştahlarının artması, hormonsal dengenin değişmesi ve “sen iki canlısın, iki kat yemelisin” şeklindeki sosyal baskı çoğu zaman aşırı kiloya sebep olur. İşte bu kilolar da fiziksel görüntüde ve psikolojik dengede sapmalar meydana getirir.

Hamilelikte Fazla Kilo Almak Nasıl Önlenebilir?

Hamilelikteki buhranların en önemli sebeplerinden olan aşırı kilo alma, en sevilen kıyafetlerin içine artık girememe, insanların sürekli kilo hakkında bilinçli bilinçsiz yorumlar yapması ve görsel medyada her gün boy gösteren sıfır beden hamileler çoğu zaman anne adayını çileden çıkarır. Öncelikle bu sorunlarla daha az karşılaşmak için, hamilelikte beslenme alışkanlıklarına normal zamandan daha çok dikkat etmek gerekir. Hormonsal değişikliklerden dolayı zaten vücut, kilo almaya daha müsaittir ve hamilelik öncesindeki yoğun iş ve sosyal hayat hareketliliği de olmadığından kilo alımı kaçınılmazdır. Ancak sebze, meyve ağırlıklı beslenerek, beyaz ekmeği tamamen hayattan çıkararak, yağlı, tuzlu yiyeceklerden ve asitli içeceklerden uzak durarak hamilelikte kilo alımı yavaşlatılabilir ve sağlıklı bir bebek sahibi olunabilir. Hamilelik sürecinde ne anne adayının ne de bebeğin, aşırı yağ, tuz, karbonhidrat, kalori ve şekere ihtiyacı yoktur. Ancak bol protein, kalsiyum, vitamin ve minerallere gereksinim vardır. Bunlar da sebze, meyve, yumurta, süt, peynir, yoğurt ve beyaz ette mevcuttur. Ancak bu şekilde sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanamayan hamilelerin sayısı çok fazladır ve bu bayanlar bebek doğduktan sonra ne giysem, hangi sporları yapsam diye kara kara düşünürler.

Hamilelik Sonrasında Şık Ve Zarif Görünme Tüyoları

Öncelikle her bayanın aklının bir köşesinde tutması gereken temel öğreti; “güzel ve şık görünmek için zayıf olmaya değil, doğru giyinmeye ihtiyaç vardır” düşüncesidir. Yani hamilelik döneminde fazla kilo almış bayanlar da doğru parçaları kombinleyerek şık görünebilirler. Hamilelikte en çok kilo alan bölgeler göbek, basen ve kalça bölgeleridir. Yani giyinirken o alanları kamufle edip diğer bölgeleri ön plana çıkartmaya çalışmak gerekir. Yeni doğum yapmış bayanlar anne sütü verdikleri için rahat emzirebilecekleri önden düğmeli elbise ve bluzlar tercih ederler. Ancak bunları seçerken basen ve göbek bölgesi çok oturmayan, oralardaki yağları ortaya çıkarmayacak parçalar kullanmalıdırlar. Hamilelik döneminde bacak, kol ve sırt bölgeleri çok aşırı kilo almadığından bu alanları ön plana çıkaracak, kusurlu olan bölgeleri gizleyecek kıyafetler uygundur. Doğru giyinmenin altın kuralı da burada kendini gösterir: gizlenmek istenen bölgelerde koyu ve silik renkler, ön plana çıkarılmak istenen alanlarda açık ve rengârenk parçalar kullanılmalıdır.

Hamileler İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar adlı makalemizi okudunuz mu ?

1 YORUM

CEVAPLA