Hamilelik Sonrası En Hızlı Kilo Verdirecek Sporlar

1
802

Hamilelik dönemi bir bayanın belki de en hızlı ve en fazla kiloyu aldığı dönemdir. Zira dokuz ay gibi kısa bir sürede en az on kilo, en fazla otuz kilo civarında alınmaktadır. Tabi bu kadar kısa sürede alınan kilolar alındığı kadar hızlı verilememektedir. İşte asıl problem de bu aşamada ortaya çıkar. Zira hamilelik döneminde bütün bayanlar çok mutludurlar. Zira kendi canından, kadından bir bebek dünyaya getirecektir. Ancak doğum sonrası bu mutluluk bayana yetmemektedir. Çünkü neredeyse sevdiği hiçbir kıyafeti üzerine olmamakta ve bir yıl önceki bedenin üzerine neredeyse üç, dört numara daha eklenmiş durumdadır. Bu problemlerin yaşanmadan önlenmeye çalışılması ve doğru, dengeli beslenme ile en az kilo alımı sağlanması mantıklı olsa da maalesef bu konudaki başarı çok da yüksek değildir. İş yine doğum sonrası çok katı diyetlere ve spora kalmıştır.

Doğum Sonrasında Kimler Spora Ne Zaman Başlayabilirler?

Doğumdan hemen sonra ağır bir spora başlamak çok da sağlıklı olmamaktadır. Zira neredeyse hareketsiz geçen ve hamlaşan vücudu bir anda yoğun bir programa sokmak ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Doğum sonrası spora başlama zamanı ve yapılacak spor türünü belirlemede en önemli faktörlerden biri doğumun şeklidir. Yani normal doğum yapan biri iki, üç gün sonra günlük hayatına kaldığı yerden devam edebiliyor ve sporuna hemen başlayabiliyorken, sezaryen doğum yapan kişi ilk iki hafta oturup yatarken bile hareket kısıtlılığı yaşamaktadır. Hatta doktorun izin verdiği hareket ölçüsünü aşan bayanlarda ameliyat yerlerinde su toplama, iltihaplanma, aşırı ağrı ve sızı şikâyetleri görülebilmektedir. Bu nedenle sezaryen doğum yapan bayanların spora başlama süreleri çok daha uzundur.

Ayrıca yapılacak sporun seçiminde de doğum yapma şekli önem taşımaktadır. Normal doğum yapanlar daha hızlı, hareketli, zor denebilecek sporlara başlayabilirlerken, sezaryen doğum yapanlar ameliyat yerleri iyileştiğinde daha az güç ve hareket gerektiren sporlar yapması uygundur.

Doğum Sonrası İçin En Doğru Ezersizler Nelerdir?

Doğum şekli hangisi olursa olsun, doğumdan sonra spor yapmak sadece kilo vermeye değil, daha sıkı ve güçlü bir vücut sahibi olmaya da yarayacaktır. Tüm bu şartlar göz önünde bulundurularak; normal doğumdan bir hafta sonra, sezaryen doğumdan ortalama bir ay sonra hafif egzersizlerle spora başlanmalıdır. Yemeklerden bir ya da iki saat sonra ağır tempoda yarım saat yürüyerek doğum sonrası spora adım atılması uygundur. Bir hafta sonra yürüyüş temposu ve süresi arttırılmaya başlanır ve bir ay bu şekilde devam edildikten sonra karın kaslarını güçlendirmek ve karın bölgesindeki yağları eritmek için sabah akşam on, on beş mekik çekme alışkanlık haline getirilir. Bu egzersizler arttırılarak devam edildiğinde altı ay gibi bir sürede gözle görülür bir incelme sağlanacaktır.

Kilo vermek ve eski vücuduna kavuşmak için bu kadar zaman beklemek istemeyenler için, kesinlikle doktora danışılarak yapılması gereken, yoga ve pilates egzersizleri de mevcuttur. Ancak bu egzersizler öncelikle doktorun bilgisi dâhilinde ve bu sporların uzmanı olan kişilerin eşliğinde yapılmalıdır. Zira zararlar çok ciddi boyutlarda olabilir.

Yaz aylarında bebek bakımı nasıl yapılmalı? adlı makalemizi okudunuz mu ?

1 YORUM

CEVAPLA