Hamilelik Öncesi Alınması Gereken Önlemler

0
591
Hamilelik Önlemleri
Hamilelik Önlemleri

Birçok kadın bilerek hamile kalırlar. Kocaları ile çocuk isteyen kadınlar, hamilelik sürecini daha önceden yaşamışlarsa tecrübelerinden dolayı aşağıda önerilen yöntemleri kesinlikle deneyecektir. Lakin deneyimsiz olan çiftlerde bu önlemleri uygulamaları için hekimlerine danışmaları yararlı olacaktır.

Hamilelik döneminde vücudumuz birçok değişikliğe uğrar, hormon salgılanması, fiziksel değişimler derken hem ruh halimiz hem dış görünümüz oldukça değişkenlik göstermektedir.

Eğer sizde hamile kalmayı düşünüyorsanız hamilelik öncesinde bazı çalışmaları yaparak bazı önlemleri almalısınız. Örneğin;

KİLONUZU İDEAL SEVİYEYE ÇEKİN

Hamile kalmaya karar veren kadının, zayıf ya da kilolu ise diyetisyen bir doktor aracılığıyla ideal kiloya ulaşması için bir beslenme ve çalışma planı başlatılmalıdır. Hamilelik sürecinde iki kişinin beslenecek olması nedeniyle vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin depoları tam anlamıyla doldurulmalıdır. Eğer zayıf bir kişi iseniz, hamilelik süresince 10 – 14 kilo alabilirsiniz. Kilolu bir kişi iseniz 4 ile 7 arasında kilo almanız gerekmektedir.

TANSİYONU ÖLÇTÜRÜN

Hamilelik süresince vücutta gelen değişimlerden dolayı çeşitli hastalık tetkikleri ortaya çıkabilir. Bunlardan en çok bilineni ise yüksek tansiyondur. Hamile kalmadan önce baş ağrısı, hızlı kilo alımı, gözlerde bir noktaya odaklanma gibi problemleriniz varsa hamile kalmadan önce doktorunuzla iletişime geçiniz.

DİYABET KONUSUNA DİKKAT!

Günümüzün en sinsi hastalıklarından biri olan diyabet kimisinde aleni bir şekilde gözlemlenirken, kimi insanların bedeninde yıllarca gizli olarak saklanıyor. Hamilelik döneminde ortaya çıkan beslenme isteği, hormonal salgılar, duygu değişimleri ile bedensel aktivite eğilimleri neticesinde diyabet hastalığı ortaya çıkması çok büyük ihtimaldir. Bu yüzden diyabet hastalığı için hamilelik öncesinde doktorunuzla buluşarak bu konu hakkında gereken önlemleri alın.

AŞILARI UNUTMAYIN

Hamilelik süreci demek, bir bedende iki kişinin can bulması demektir. Bu nedenle bağışıklık sistemi daha zayıflamış oluyor. Bu nedenle hamilelik süresince enfeksiyon geçirme ihtimaliniz daha yüksek oluyor. Örnek verilecek olursa, su çiçeği veya kızamıkçık gibi enfeksiyon geçirildiği zaman bebekte de böyle bir enfeksiyon ortaya çıkabilir. Bu yüzden hamile kalmadan önce bu tür enfeksiyonlara karşı aşılarınızı yaptırarak bebeğinizi enfeksiyon tehlikesinden koruyabilirsiniz

 

YORUMSUZ

CEVAPLA