Hamilelik Neden Uyku Yapar?

0
1657

Gebelik döneminde kadın vücudu oldukça önemli bir ölçüde enerji sarf etmeye başlar ve anne adayı günden güne farklı etkileri yaşamaya başlar. Hamilelik döneminin en belirgin özelliklerinden biri ilk aylarda yaşanan aşırı yorgunluk ve uyku halidir. Özellikle ilk altı ay içinde gebe kadın durmadan uyuma veya dinlenme arzusu duyar hatta bazen bu isteğine karşı koymakta güçlük çeker. Bu durumun esas nedeni hamileliğe hazırlanan kadın bedeninin gereksinim duyduğu enerjinin uyku yolu ile sağlanma gereğidir. Doğal bir refleks ile vücut daha fazla enerji üretebilmek için daha fazla uykuya yönelir.

Hamilelikte Neden Aşırı Uyku Ve Yorgunluk Hissedilir?

Bebeğin içinde büyüdüğü plasenta adlı zar anne vücudundan aldığı enerji ile oluşarak güçlenir. Plasenta anne karnında bebeğin yaşadığı ve korunduğu son derece önemli bir unsurdur. Anne embriyonun gelişip bir insana dönüştüğü bu dönemde bolca uyuyarak bedenini dinlendir ve depoladığı bu enerji bebeğin hızlıca ve sağlıklı bir biçimde gelişmesine yardımcı olur. Bu nedenle hamileliğin ilk altı ayı içerisinde çoğu anne adayında uyku isteği ve yorgunluk sık olarak gözlenir. Hamileliğin belirtileri bünyeye göre değişiklik gösterebileceğinden bu dönemde fazlaca uyumayan anne adayları da mevcuttur. Ancak bu hamileliğin olumsuz yönde geliştiği anlamına gelmez çünkü belirtilerin kişisel olarak farklılaştığı bilinmektedir.

Hamilelikte Uyku, Hangi Dönemlerde Normaldir?

Uyku hali gebeliğin ilk belirtilerinden olduğundan anne adayı eğer haberdar değil ise bu yorgunluğun hamilelikten kaynaklandığını anlayamayabilir. Genel olarak anne adayları bu yoğun dönemde hasta olduklarını zannederek doktora başvurma ihtiyacı duyarlar. İlk iki aydan sonra yoğunlaşan yorgunluk ve aşırı uyku isteği en geç altıncı aya kadar devam eder. Bu süre içinde anne uyku ihtiyacına karşı koymamalı ve bulduğu bütün fırsatları değerlendirmelidir. Bu uyku hali bebeğin gelişimi için büyük bir öneme sahiptir.

Hamilelikte Uyku Düzeni Hangi Periyotlarda Değişir?

Gebeliğin oldukça zorlu geçtiği; bulantı ve kusmaların yanı sıra anne adayının kendini yorgun hissettiği ilk aylarda annenin sürekli olarak uyku halinde olmak istemesi son derece normal hatta gereklidir. Anne telaşa kapılmadan bu süreci verimli bir şekilde yönetmelidir. Ancak ilk altı aydan sonra bebeğin gelişimi iyice arttıkça anne üzerindeki uyku hali de yavaş yavaş azalmaya hatta ilerleyen haftalarda bu durum uykusuzluğa dönüşebilir. Uykusuzluğun veya rahatsız uykunun ortaya çıkmasının nedeni ise gebe kadının artan vücut ağırlığı ve fiziksel olarak bedeninde meydana gelen değişimlere adapte olamama halidir. Aksine altı aydan sonra fazla uyku gereksinimi duyan annenin doktora danışması ve kan değerlerini ölçtürerek uykunun esas nedenini bilimsel olarak öğrenmesi gerekmektedir. Zira bu aylardan sonra anne adayı fazla uyumak istiyorsa bu annenin kan değerlerinin hamilelik döneminde olması gerektiğinden daha düşük olduğu anlamına gelebilmektedir ve bu müdahale edilmesi gereken bir durumdur.

YORUMSUZ

CEVAPLA