Hamilelik Lekeleri Nasıl Geçer?

1
1021

Hamilelik dönemi kilo alımı, hareket kabiliyetinin kısıtlanması, hormonsal değişimlerin sonucu olarak duygu durumlarının hızlı değişimi ve depresyondan depresyona koşan iç dünya ile zaten yeterince zor iken bir de hamilelik lekeleri çıkınca isyan kaçınılmaz olmaktadır. Zira lekesizken bile bu süreç yeterince sıkıntı barındırmaktadır. Ancak özellikle yüzde oluşan bu lekeler başlı başına depresyon sebebidir.

Hamilelik Lekelerinin Oluşma Sebepleri Nelerdir?

Öncelikle en önemli sebep güneş ışınlarının karşısında cildin savunmasız kalmasıdır. Normal şartlarda bile yaz kış otuz faktörlü güneş kremlerinden kullanılması ve günde iki kez yenilenmesi gerektiği uzmanlarca belirtilirken hamilelik sürecinde önlem almadan güneşe çıkmak anlamsızdır. Hamilelik döneminde hem fizyolojik hem de ruhsal değişimin en üst seviyede yaşandığı düşünüldüğünde cildimizin hassasiyeti de göz ardı edilemez. Zira özellikle yüz ve eller bu dönemde bir bebek cildinden daha hassastır. Yaz veya kış mevsimin hiç önemi yok hamilelik döneminde elli faktörlü güneş kremi kullanmadan güneşe maruz kalındığında lekelere davetiye çıkarılmış olur. Hem yaz, kış ve bahar güneşleri hem de kuru soğuk rüzgârları korumasız ciltte lekelere sebep olabilir. Kısacası her halükarda elli veya daha yüksek korumalı güneş kremi kullanımı şarttır.  Ancak tüm bu önlemler için artık çok geç olduysa, yani şuan lekelerle yüz yüze kalındıysa neler yapılabilir? Bir çaresi var mıdır?

Gebelik-Lekeleri-Nasıl-Tedavi-Edilir

Hamilelik Lekelerini Azaltma Ya da Yok Etme Yöntemleri Nelerdir?

  • Lekeleri önleyememiş ve doğum yapmış bayanlar için lekeleri azaltacak birçok etkili yöntem bulunmaktadır. Bu konuda başarılı olabilmek için ilk önce sabır ve sürekliliğe ihtiyaç vardır. Yöntemlerden hangisini kullanılırsa kullanılsın düzenli bir şekilde, hiç aksatmadan uygulama yapmak esastır. Ayrıca lekeler oluştuktan sonra da düzenli olarak en az elli faktör güneş kremini günde iki kez sürmek gerekmektedir.
  • Lekeli cilde çok fazla fondöten, pudra, allık sürmemek cildi yormamak adına önemlidir. Zira kozmetik içerikli makyaj malzemelerinin hepsi cilde az ya da çok zarar vermekte özellikle pudra ve fondötenler ciltte renk tonunun koyulaşmasına ve ton farklılıklarına yol açmaktadır. Leke tedavisinde doğal içerikli, bitki özlü sabunlarla cildi temizlemek gerekir.
  • Var olan lekeyi yok etmek için de sabah akşam gerçek gül suyu ile cildi temizlemek, iki günde bir lekeli bölgeye doğal elma sirkesine batırılmış pamuk ile kompres yapmak ve bir limonu dörde bölüp lekeye sürmek bu konuda en başarılı sonuçlar alınan doğal yöntemlerdir. Ayrıca haftada bir gün kil maskesi ile yüze peeling yapmak da bu iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Tüm bu yöntemlerdeki en önemli öğeler; güneş kremi kullanmayı asla bırakmamak ve sabırla lekeler geçinceye kadar devam etmek. Çünkü güneş lekeleri bazen bir gün gibi kısa zamanda bile oluşabilir, ancak geçmeyi bir yıllık bir süreyi bulabilir.Çiftler Boşanacaklarını Çocuklara Nasıl Söylemeli? adlı makalemizi okudunuz mu ?

1 YORUM

CEVAPLA