Hamilelik Döneminde İç Çamaşırı Seçimi

0
625

Erkeklere oranla daha kompleks ve daha hassas bir yapıya sahip olan bayanlar için hamilelik sürecinde bu hassasiyet en üst noktalara ulaşabilmektedir. Hormonal değişimlerin yanı sıra fiziksel değişimlere ayak uydurmaya çalışan hamilelerin bünyesi bu sırada uyum sağlayana kadar dış etkilere karşı savunmasız hale gelir. Hamilelik süresince ilaç kullanımının bebeğe zarar vereceği düşünülürse bayanların bu zaman diliminde hastalıklara karşı çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Ayrıca daha önce reaksiyon göstermediği ürünlere karşı alerjik reaksiyonlar ve çabuk tahriş olabilen cilt nedeniyle hamilelerin kullanacakları kıyafetleri özenle seçmeleri gerekmektedir. Pek çok marka bu amaçla hamilelere özel ürünler tasarlamakta ve satışa sunmaktadır.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonundan Korunmak Gerekli

Değişen dengelere uyum sağlamaya çakışan bünye özellikle genital bölge enfeksiyonlara ve virüslere karşı dirençsiz ve savunmasız hale gelmektedir. Hareket imkanı kısıtlanan ve bununla beraber daha çok terleyen hamileler kalın ve sentetik ürünler kullanılmış iç çamaşırı kullandıklarına oluşan terleme virüs ve bakterilerin üremesini sağlayan bir ortam oluşturacaktır. Bu da eğer ilerlerse bebeğe bile zarar verebilecek büyük bir soruna neden olacaktır. İlaç kullanımının da kısıtlı olduğu bu dönemde ince ve hava alabilen pamuklu kumaşlardan üretilmiş iç çamaşırı kullanmak akıllıca olacaktır.  Ayrıca hamilelikle beraber artan kilo ve oluşan göbekte rahat etmeyi sağlayacak lastikleri yeterli esneklikte olan iç çamaşırları tercih edilmelidir.

Geniş Askılı Sutyenler Kullanın

Balenli ve dantelli sutyenler bayanların kullanmaktan keyif aldığı ürünler olsa da hamileliğin özellikle ilk üç ayında hızla irileşen ve değişen göğüsler için balensiz ürünler tercih edilmelidir. Emzirmenin göğüs deformasyonuna neden olduğu görüşü yanlış bir görüştür.  Göğüslerde dezenformasyonu hamilelik sırasında kullanılan ürünler oluşturmaktadır. Dantelli ürünler de hassaslaşan ciltte ve göğüs uçlarında tahrişe neden olacağı için tercih edilmemelidir. Ayrıca irileşen göğüsler ile birlikte sırta be boyna binen ekstra yükü hafifletmek ve oluşabilecek olan sırt ve boyun ağrısı sorunlarını önlemek için geniş askılı penye ve pamuklu kumaşlardan yapılmış ürünler tercih edilmelidir.

Renkli ve Süslü Ürünlerden Uzak Durun

Normal hayatta severek ve beğenerek kullandığınız renkli iç çamaşırlarını hamilelik döneminde beyaz veya ten rengi pamuklu iç çamaşırlarıyla değiştirmenizde fayda var. Mikrop ve bakterilerin yok olması için yüksek ısıda yıkanması gereken iç çamaşırları renkli olduğu zaman genellikle düşük ısılarda yıkanmakta ve bakterilerin tam olarak yok olması sağlanamamaktadır. Beyaz veya ten rengi çamaşırlar kolayca yüksek ısılarda yıkanabildiği için bu sorunlar oluşmayacaktır. Ayrıca kullanmadan önce iç çamaşırlarınızı ütülemek de bu sorunlara karşı bir önlem olabilir. Ayrıca hamileler için özel olarak üretilmiş yüksek belli karnı da içine alan ve sıcak tutulmasına yardımcı beli sıkmayan iç çamaşırları da rahat etmeniz açısından oldukça kullanışlı ürünlerdir.

YORUMSUZ

CEVAPLA